Mówimy o sztuce… Fotograficzne wizje Afrykanek 
Mówi: Elwira Gonet, afrykanistka, fotografka
Termin: 21 czerwca (niedziela) 2020 r., godzina 11:00          
Miejsce: facebook BWA


Afryka na arenie międzynarodowej postrzegania jest na wiele różnych sposobów, mimo że z łatwością dopasowuje się do realiów postkolonializmu. Gdy mowa o afrykańskiej fotografii to częściej nasuwa się nam obraz „czarnego” kontynentu udokumentowanego przez Zachód. Jednak nie trzeba mocno się zagłębiać oraz dokonywać głębokich poszukiwań, by znaleźć znakomite prace, projekty twórców afrykańskiego pochodzenia, bądź jej rdzennych mieszkańców. Wiele krajów europejskich podczas licznych festiwali fotograficznych zmieniło koncepcję tak, by podczas wystaw móc zobaczyć, to co śmiało można nazwać wizją Afrykanów. Warto dodać, że i twórcy nie poprzestają na szerzeniu dzieła poza granicami kontynentu.


Podczas prezentacji porozmawiamy o współczesnej wziji artystek, w medium fotograficznym, skupiając się na wybranych przeze mnie bohaterkach z Afryki. Ich prace mają w sobie pewną specyfikę, która pozwala skojarzyć dzieło z miejscem pochodzenia oraz tradycją. Często korzystają z tak zwanego body paintingu (malowania ciała), wzorzystych materiałów, kolorystyki, mającej wielkie znaczenie w komunikacji między rdzennymi mieszkańcami krajów Afryki.

Występuje wiele fotografii będących inspiracją, bądź interpretacją dzieł  pochodzących z Zachodu, ale końcowa formy aktu twórczego fotografek zawiera mnóstwo komponentów będących domeną kultury afrykańskiej. Dla Zachodu Afryka również stanowi sporą inspirację czego potwierdzenie można odnaleźć w magazynach, w modzie, w fotografii, a nawet muzyce.

Jakie są wizje Afrykanek? Jak postrzegają świat? Czym dla nich jest medium fotograficzne? Dlaczego warto zwrócić uwagę na ich dzieła? Zapraszam na prezentację 21.06, podczas której postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.