Wybrałbym malarstwo i tylko malarstwo…..*                                                                                  Wspomnienie o Stanisławie Kochanku

 

Stanisław Kochanek - urodzony w 1905 roku w Jedliczu, po okresie edukacji w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych, na stałe związał się z Krosnem. Tu żył i pracował aż do śmierci w 1995 roku. Przez wiele dekad uważany za najbardziej renomowanego krośnieńskiego twórcę. W okresie krakowskim zetknął się z najważniejszymi artystami i awangardowymi ruchami artystycznymi dwudziestolecia międzywojennego. Bywał w pracowni Jacka Malczewskiego, uczył się m.in. u Jana Raszki, Xawerego Dunikowskiego, Fryderyka Pautscha. Znany i ceniony m. in. jako portrecista, twórca pejzaży i karykatur, konsekwentnie podążał własną drogą nie oglądając się na zmieniające się idee i nurty w sztuce XX wieku. Dziś, blisko 25 lat po śmierci artysty, pamięć o Stanisławie Kochanku nieco przybladła. Nie doczekał się również rzetelnego opracowania monograficznego. Postać tego wyjątkowego krośnieńskiego artysty przypomnimy w niedzielę 24 listopada o godz. 11:00.

*Cytat pochodzi z wywiadu przeprowadzonego ze Stanisławem Kochankiem przez Romana Zapora, opublikowanego w Kurierze Podkarpackim, Nr 2 z 2 października 1991.

 

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4, II piętro, sala audiowizualna.

Wykład poprowadzi Grzegorz Stefański.