Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Paradoks dziejów
Związkowcy spod znaku „Solidarności” podjęli kolejną akcję zbierania podpisów pod projektem niedzielnego, całkowitego zakazu handlu w sklepach wielkopowierzchniowych. Zwolennicy zakazu akcentują kilka argumentów za. Niedziela to czas dla rodziny, pełnego odpoczynku, a dla ludzi wierzących czas na spokojną celebrację swojej wiary.

Pojawia się także argument ekonomiczny: zamknięcie w niedzielę hipermarketów nie spowoduje spadku obrotów. Wręcz przeciwnie. Wymusi robienie zakupów na przykład w sobotę. Co za tym idzie, nie istnieje ryzyko zwolnień pracowników. Związkowcy krytykują przy tej okazji odpływ podatków z Polski, bo większość hipermaketów należy do zagranicznych inwestorów. 

Właśnie obawa drastycznej redukcji zatrudnienia dotychczas stanowiła koronny argument przeciwników zakazu handlu w niedzielę. Ponadto przeciwnicy zakazu są pewni, że jego efektem będzie jednak mocno odczuwalny spadek dochodów, co wymusi – raczej wcześniej niż później – ostre redukcje. A być może całkowite zwinięcie interesów. Co wtedy z tysiącami pracowników?

Konflikt obu stron przypomina trochę nierozwiązywalny dylemat dramatów greckich. Obie strony mają mocne argumenty. Moim zdaniem niezbędny i możliwy jest kompromis. Dekretem sytuacji się nie rozwiąże. Zmieniają się nam przyzwyczajenia. Kiedyś w niedzielę szło się do kościoła, na spacer, ewentualnie do cukierni. Dzisiaj do kościoła, a potem na spacer po wielkich powierzchniach szklanych miast. Może się nam to nie podobać, ale tak po prostu jest. Taki nasz, rodzimy, paradoks dziejów. Czy w naszych niedzielnych handlowych przyzwyczajeniach jest coś obyczajowo nagannego? Niech etycy szukają odpowiedzi.             

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
hasler 157.25.108.96 19.08.2016

PISoBOLSZWICKIE przydupasy uratowały kopalnie, obniżyli wiek emerytalny więc teraz biorą się za kolejny temat.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium