Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Buty Franciszka
Jedna z dziennikarek, komentująca pobyt papieża Franciszka w Polsce, zauważyła nie tylko jego małe auto jaskrawo kontrastujące z limuzynami oficjeli, ale buty Franciszka. Papież nadal chodzi w swoich czarnych mokasynach, a nie w szytych na miarę purpurowych.
Podobnie nie zmienił ciemnego stroju noszonego pod szatami mszalnymi na tradycyjne papieskie. Pozostał przy starych okularach. Wzmocnił w nich jedynie szkła. Niby drobiazgi. Te drobiazgi połączone z bardzo prostym, ale jednoznacznym przekazem wyczulenia na potrzeby drugiego człowieka nabierają potężnej mocy. Papież Franciszek podczas swojego pobytu w Polsce niczego nie udawał. 
Nikomu nie schlebiał. Nikogo nie krytykował. Nie powiedział niczego nowego. Przyjechał z ewangelicznym przekazem. Bez osłonek upomniał się o uchodźców. Z mocą wzywał do miłosierdzia okazywanego sobie nawzajem. Starszych stawiał za przykład mądrości życiowej. Młodym przypominał o potrzebie życia aktywnego, radosnego, a jednocześnie uwzględniającego obecność chwil trudnych. 

Zachwycił wszystkich, chociaż miny niektórych były niczym wykute w skale maski. Ale jestem przekonany – do nich też dotarła prostoduszność Franciszka. Papieżowi, a przychodziło mu to niezwykle łatwo, udawało się uczestników ŚDM w jednej chwili wyciszyć, nakierować na słuchanie, refleksję i modlitwę. A wielka cisza podczas wizyty papieża w Auschwitz będzie jeszcze długo krzyczeć. Jako Polacy mamy ogromną potrzebę identyfikacji. Po swojej wizycie papież Franciszek jest tak samo nasz jak święty Jan Paweł II.   

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
soad 94.40.75.11 03.08.2016


YOUTUBE.COM - T. LOVE - NABRANI

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium