Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Niespokojne lato
Już miałem pisać o czymś wesołym i śmiesznym, ale ostatnie wydarzenia nie dają wytchnienia. Nie można więc udawać, że na świecie nic się nie dzieje. Najpierw Anglicy zagrali Europie Brexitem na nosie i wyskoczyli przez okno z Unii. Dopiero teraz zdali sobie sprawę, że był to przysłowiowy strzał w stopę.

Czas pokaże, ile wyspiarze na tym skorzystają, a ile stracą. Okazuje się, że podejmowanie takich nagłych decyzji otwiera jedną wielką niewiadomą przed całą Europą i szerzej. Potem znienacka doszło do kolejnego aktu terroru we Francji. Nicea to piękne miejsce na ziemi. Deptak wzdłuż morza, zwany skądinąd Promenadą Anglików, cieszy się szczególną atencją.

Spacery tam pozwalają cieszyć się widokiem morza, do którego spływają pod miastem górskie potoki. Palmy, egzotyczna zieleń i czarująca zabudowa wyzwalają uśmiechy zadowolenia na twarzach spacerujących, czemu trudno się dziwić. Uderzenie właśnie tam świadczy o wyjątkowej perfidii i wyrachowaniu, niezależnie od tego, kto za tym stoi. Jeśli giną 84 osoby, a ponad 200 odnosi rany, w tym część jest w stanie krytycznym, to jest to oczywiste barbarzyństwo. Tym bardziej że cierpią Bogu ducha winni ludzie. Jakby tego było mało, zawrzało nagle w Turcji. Nieudany wojskowy zamach stanu pokazał, że wystarczy chwila, by zburzyć pozorny spokój. Czołgi na ulicach, zdemolowane budynki i przerażeni ludzie.

Agencje podają szacunkowe dane. Co najmniej 265 zabitych i ponad 1440 rannych – oto żniwo krótkiego i krwawego starcia. Choć pucz został stłumiony, a prezydent Erdogan utrzymał władzę, nie oznacza to wcale, że problem znika. Turcja ze swą kilkusettysięczną armią jest w NATO potęgą, ale do Unii Europejskiej jej się nie spieszy. To wszystko próbują jakoś ogarnąć analitycy i komentatorzy, ale zwykły śmiertelnik może jedynie odnotować te fakty jako wysoce niepokojące. Europę i okolice wyraźnie coś uwiera i dotychczasowy porządek jest na różne sposoby kwestionowany.

Anglikom zamarzył się powrót do czasów świetności mocarstwa, co wydaje się swoistą aberracją. Francuzi przeżywają kolejną gehennę i trudno orzec, czy wydarzenia w Nicei to efekt terroryzmu, czy też – jak twierdzą niektórzy – przejaw buntu wobec elit władzy. Turcja chyba źle się czuje w swojej skórze, skoro znienacka dochodzi tam do próby przejęcia władzy przez wojsko. Wygląda na to, że tegoroczne lato nie jest spokojne. Trzeba mieć nadzieję, że sytuacja się unormuje. Lepiej myśleć tak niż odwrotnie. Ktoś krótko skomentował na Twitterze te ostatnie wydarzenia: dziwny jest ten świat. Niemen dawno już powinien za ten utwór dostać Nagrodę Nobla. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania