Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przemyśl, Region
Wy nie wiecie, a ja wiem...
...jak rozmawiać trzeba z... lwem. Przekręcony wers bajki (w oryginale oczywiście jest pies) Jana Brzechwy przypomniał mi się, nie wiedzieć czemu, przy okazji kolejnego już tekstu w ŻP o reformie oświaty. Jak już na pewno Państwu wiadomo, Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje nam powrót do ośmioklasowych podstawówek i czteroklasowych liceów. Czyli powrót do przeszłości. Wbrew oficjalnym komunikatom w środowisku nauczycielskim wrze, ale wrze tak jakby po cichu.

Być może dlatego w ministerstwie mają wrażenie błogiej ciszy, a więc akceptacji. Rzecz nie w tym, czy pomysł jest dobry, zły, a może tylko dyskusyjny. Rzecz w tym, że nie słychać żadnej dyskusji. Czyżby środowisko oświatowe przyjęło taktykę na przeczekanie, bo nie pierwszy to lew, który zaryczał z Wiejskiej i niejedna jeszcze reforma w szkolnictwie przed nami. Niestety podobną postawę przyjmuje także część dyrektorów,

od których coraz trudniej zdobyć jakikolwiek komentarz na wzmiankowany temat. Wiadomo, oni czują na karku oddech lwa. W pełni ich stanowisko rozumiem. Sytuacja między młotem a kowadłem nie należy do komfortowych. Wszystko jest niby w porządku, ale jeszcze trochę i trzeba będzie rozmawiać tylko i wyłącznie ze specjalnie powołanymi szkolnymi rzecznikami prasowymi.

Jest to jednostkowy przykład, ale coś z naszym społeczeństwem obywatelskim zaczyna szwankować, skoro tak trudno o jasne stanowisko w kwestiach nie aż tak kontrowersyjnych. Nie taki lew straszny, jak go malują. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy się najadł i można gadać.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium