Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2018, Niedziela 27 maja 2018 r., Jana i Juliusza
Opublikowano
Gdzie ja żyję?
Pewnie nikt się nie spodziewał takich intensywnych i globalnych efektów brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii. Na początku wszyscy zapewne myśleli, że Brexit to sprawa Anglików i co najwyżej dobry temat do zabawnych żartów internetowych. Ale już po kilku dniach okazało się, że świat, jaki znamy, po prostu zniknął. Oprócz politycznych i gospodarczych skutków tej decyzji (których sami politycy i biznesmeni nie potrafią jeszcze przewidzieć), być może ważniejsze i bardziej przejmujące są jej skutki społeczne.

Oto dowiadujemy się, że dzień po referendum przez Anglię zaczęła przewalać się fala ksenofobii i rasizmu, którego głównymi ofiarami są mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy. Nie minął tydzień, a już odnotowano setki bardziej lub mniej agresywnych ataków na naszych rodaków, nie tylko słownych, ale też i fizycznych. Ofiarami są wszyscy: nowi imigranci z Polski i ludzie mieszkający tam od kilkunastu lat. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Polskie ośrodki kulturalne i sklepy. Okazało się, że kampania przed referendum, posługując się językiem nienawiści narodowej i rasowej, ośmieliła tysiące niezadowolonych ze swego życia kretynów do agresji. Nagle prysnął mit o otwartej, gościnnej Anglii, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Coraz częściej pojawiają się w Polsce głosy oburzenia na tę ksenofobiczną akcję i są one jak najbardziej uzasadnione.

Ale nasze oburzenie powinno się nieco stonować, bo przecież w tym samym czasie, na naszym podwórku dzieje się dokładnie to samo (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
t 95.160.152.155 01.07.2016

Panie Andrzeju, ile Pan otrzymał za ten tekst? Czy Pan jest tak totalnie oderwany od rzeczywistości i problemów miasta?

user
BYŁY MIESZKANIEC PRZEMYŚLA 91.193.208.124 03.07.2016

"Okazało się, że kampania przed referendum, posługując się językiem nienawiści narodowej i rasowej, ośmieliła tysiące niezadowolonych ze swego życia kretynów do agresji."  CZY TO  NIE PRZESADA PANIE REDAKTORZE. ,   NAZYWANIE PATRIOTÓW   DANEGO KRAJU    , JAK PAN TO OKREŚLIŁ " KRETYNAMI" ?   PRZCIEŻ TO BYŁO DO PRZEWIDZENIA ,ŻE COŚ TAKIEGO MUSI  SIĘ ZDARZYĆ  , NAWET WYDAWAŁOBY SIĘ TOLERANCYJNEJ I WIELOKULTUROWEJ WIELKIEJ BRYTANII . OTÓŻ PRZYCHODZI  W KAŻDYM SPOŁECZEŃSTWIE TAKI MOMENT , ŻE LUDZIE ZACZYNAJĄ MIEĆ DOSYĆ  OBCYCH . Z RÓŻNYCH POWODÓW ;ZANIŻANIA PRZEZ NICH STAWEK PŁACY  , CZYLI OBNIŻANIA REALNYCH DOCHODÓW  RODOWITYM BRYTYJCZYKOM ,  ODMIENNYCH ZACHOWAŃ ,  JĘZYKA  , RELIGII ITD. MNIE I NIE TYLKO , NP. DRAŻNI SAM DŻWIĘK JĘZYKA NIEMIECKIEGO , KTÓRY UOSABIA WSZELKIE ZŁO KOJARZĄCE SIĘ Z GERMAŃSZCZYZNĄ . I CO , TO MA BYĆ WADĄ ? NIGDY PRZNIGDY.  PRZYSZŁOŚC EUROPY , TO PAŃSTWA  NARODOWE I TYLKO NARODOWE , A NIE JAKIEŚ STANY ZJEDNOCZONE EUROPY  POD PANOWANIEM MASONÓW , LIBERAŁÓW   , ZWŁASZCZA Z GERMANII .

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium