Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Region
Celnicy boją się o pracę, czyli KAS-a musi się zgadzać
Od kilku tygodni trwa spór między rządem a przedstawicielami Zarządu Głównego Związku Zawodowego Celnicy PL. Spór toczy się o pomysł Ministerstwa Finansów przeorganizowania Służby Celnej i włączenie jej w struktury nowego bytu pod nazwą: Krajowa Administracja Skarbowa.

Do KAS włączone też mają być izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Celnicy mają za złe ministerstwu lansowanie pomysłu bez konsultacji. Obawiają się także redukcji zatrudnienia i – jak sami mówią – „rozmundurowania”. Oczekują między innymi jasnych reguł emerytalnych. Ich zdaniem jest zbyt wiele niejasności przy powstawaniu KAS, dlatego strajkują. 

Rząd uspokaja, tłumacząc potrzebę reformy uszczelnieniem ściągalności podatków, jak również lepszą koordynacją wspólnych działań wyżej wymienionych instytucji. Obie strony mają więc swoje racje, co nie zmienia faktu, że na granicy kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami, na przykład z uciążliwą formą protestu, jakim jest strajk włoski. 

My, mieszkańcy terenów przygranicznych doskonale rozumiemy obawy nie tylko celników, ale wszystkich instytucji chroniących polskich granic. Szlachetna służba ma też wymiar bardziej prozaiczny. Służba Celna, Straż Graniczna to jedne z największych zakładów pracy w regionie. Co najmniej  kilka tysięcy ludzi z ogromnym zainteresowaniem analizuje poczynania Ministerstwa Finansów. Trudno się dziwić, skoro chodzi o ich chleb.   
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Figo 31.178.165.230 22.06.2016

PiS jest sam sobie panem i tak zrobi co chcę w końcu prawo ma działać tak by im to pasowało. Wprowadzanie w życie ustaw pisanych na kolanie i podważanie decyzji trybunału konstytucyjnego to ich chleb powszedni. Cóż ich dzieci raczej nie mają powodów do dumy.

user
leklerk 185.25.123.150 23:08:43 23-06-2016

No panie Figo za to PO to przedstawiciele ludu , a i szczycić sie jest czym nieprawdaż? zabrakło by stron ,same  doskonałości , co decyzja to rozważna przemyślana no geniusze itp. itd.

Ale spoko jeszcze pare pochodów i wrócą nasi dobroczyńcy do władzy i odbudują tą ruinę co narobią pisole w tri miga , no w końcu geniusze nie?

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium