Życie Podkarpackie nr 16/2017 Życie Podkarpackie nr 16/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2017, Niedziela 23 kwietnia 2017 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Człowiek człowiekowi kim?
W Maćkowicach pod Przemyślem ktoś bestialsko skatował psa. Pracownicy Lecznicy dla Zwierząt „Ada” widzieli już niejedno, ale czegoś tak koszmarnego jeszcze nie. Zaoszczędzę sobie i Państwu szczegółowego opisu, wystarczy tylko jeden fakt: w wyniku bicia zwierzę miało wyciśnięte oczy z oczodołów oczy.

Trudno się rozwodzić nad kondycją moralną kogoś, kto dopuszcza się takich czynów. Okrucieństwo idzie w parze z głupotą, całkowitą znieczulicą etyczną. Jakie jest źródło takich zachowań? Złe wychowanie? Brak czułości? Uzależnienie? Być może napad agresji był właśnie konsekwencją wcześniejszej balangi. Opisywane przez nas wcześniejsze historie takie właśnie miały podłoże. Czasem ofiarą kłótni między sąsiadami padały zwierzęta. Zwierzę nie odda, do sądu nie pójdzie. Niestety nadal jest duże przyzwolenie społeczne na tego typu zachowania. Bardzo rzadko udaje się ustalić winowajców. Nawet surowe sankcje prawne za znęcanie się nad zwierzętami nie zniechęcają do sadystycznych zachowań. Problem więc tkwi gdzieś głębiej. Zdaję sobie sprawę, że ględzenie o roli wychowania, roli szkoły, programów nauczania brzmi w tym konkretnym przypadku bardzo słabo. Ale bez pracy u podstaw nie nauczymy najpierw dzieci, potem dorosłych empatii. Nie zaszczepimy przekonania o cierpieniu zwierząt. A jeżeli tego nie zrobimy, to jak przekonamy do humanitarnego traktowania siebie nawzajem? Człowiek człowiekowi wilkiem? Powyższa historia obraża wilki. Więc człowiek człowiekowi kim?                                                               

 

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SOAD 94.40.75.11 16.06.2016

YOUTUBE.COM - ZIEMIANIE (EARTHLINGS) CAŁY FILM PL - CAŁY FILM

user
SOAD 94.40.75.11 16.06.2016

MISTRZOWIE HIPOKRYZJI - SĄDY OSTATECZNE - NEWSWEEK.PL

user
podajdalej 89.73.227.10 16.06.2016

Aktualne plakaty w sprawie Oczusia 


1) W celu znalezienia sprawcy, 

2) W celu zebrania datków na leczenie. 


Linki do plakatów: 


1) https://drive.google.com/open?id=0B5Ci_yiTWfPocnAyNHpTTkRwc2c 2) https://drive.google.com/open?id=0B5Ci_yiTWfPob0xLcEtxMmFNUWM 


Linki do plików .pdf do druku: 


1) https://drive.google.com/open?id=0B5Ci_yiTWfPobTh4Q3NtdXpJdW8 


2) https://drive.google.com/open?id=0B5Ci_yiTWfPobmdtU05VY2h6aWM

user
Jaune 212.72.197.58 17.06.2016

Zgadzam sie, aby weliminowac takie zachowania potrzebna jest edukacja od najmlodszych. Najlepiej w pierwszych klasach podstawowki przez kogos kto ma serce do zwierzat (weterynarzy, wolontariuszy ze schronisk. Nie znam dziecka, ktore nie lubiloby zwierzat,  Podejrzewam, ze takie zachowania sa kopiowane od rodzicow.  Nie mam pojecia czemu  niektorzy ludzie traktuja zwierzeta jak rzeczy i jako stworzenia ktore nie odczuwaja bolu. Wiem tylko, ze jesli czlowiek jest w stanie uderzyc zwierze to jest tez w stanie podniesc reke na drugiego czlowieka. I dla tego przede wszystkim powinno sie edukowac od najmlodszych klas, aby nie dopuszczac do takich zachowan.

Sonda
Czy kultywowałeś w tym roku tradycję śmigusa-dyngusa?
  • Tak, wykorzystując każdą okazję, by kogoś oblać
  • Symbolicznie, oblewaliśmy się tylko w domu z rodziną
  • W tym roku jakoś nie było okazji, nadrobię w kolejnym
  • Nie uznaję tego zwyczaju
nr 16/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium