Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl, Region
Dwa pudełka marmolady za wskazanie Żyda
Historia Holokaustu powraca. Nie pozwala się zamknąć na kartach opasłych ksiąg, wyprzeć z indywidualnej i zbiorowej świadomości. Podobnie jak koszmar II wojny światowej czy etnicznych czystek.
Żaden kolejny pomnik, nagrobek, szacowne muzeum nie jest w stanie raz na zawsze określić bezmiaru ludzkiego cierpienia. Rzucić ostatecznego światła na naturę zła, które może uruchomić w sobie człowiek. W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego opisujemy nieznaną dotąd historię Maurycego Axera, znanego przemyskiego adwokata. Dotychczas wiadomo było, że zginął w Bełżcu. Według ustaleń dziennikarza ŻP Axer – obrońca między innymi w słynnej sprawie Gorgonowej – wyskoczył z transportu w okolicach Ostrowa koło Radymna. Na rozkaz Niemców złapali go pracujący przy torach robotnicy i zawlekli na najbliższy niemiecki posterunek. Potem egzekucja, a dla „uczynnych” pomocników w nagrodę dwa pudełka marmolady. 
Możemy się nie przejmować kolejnym artykułem o Zagładzie. Przejść nad nim do porządku dziennego. Możemy też się chwilę zastanowić nad kondycją ludzkiej natury.

Czy doświadczenie totalnej zbrodni czegoś nas nauczyło? Czy staliśmy się lepsi, wrażliwsi, wyczuleni na wszelkiego rodzaju przemoc? Czy raczej – pomimo doświadczeń – nadal w ekstremalnej sytuacji znajdą się wśród nas ludzie gotowi wydać na śmierć drugiego człowieka za dwa pudełka marmolady? Trzeba szukać odpowiedzi, bo „mój grzech jest zawsze przede mną” – jak mówi Pismo.      
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 31.183.226.249 28.01.2016

>>Czy raczej – pomimo doświadczeń – nadal w ekstremalnej sytuacji znajdą się wśród nas ludzie gotowi wydać na śmierć drugiego człowieka za dwa pudełka marmolady?<<
No, panie redaktorze - tyle to powinien pan wiedzieć, że ani na jotę nie staliśmy się lepsi.
Jest nawet gorzej - wcale nie potrzeba ekstremalnej sytuacji aby jeden drugiego "zabił" bez marmolady.

Wystarczy poobserwować sytuacje na parkingach, drogach, w blokach na osiedlach, w marketach, na imieninach u cioci itd. itd. Niech pan kupi np. dom na jakiejś wsi i powiesi na nim transparent: "jestem żydem" albo cyganem, gejem albo niewierzący... - przekona się pan szybko, że Polacy w zdecydowanej większości mentalnie są w średniowieczu.
 

user
ja się tylko zastanawiam 31.183.215.81 28.01.2016

Mnie osobiście zastanawia fakt, dlaczego tylu Żydów zasilało szeregi NKWD, powojennej polskiej bezpieki itp. formacji siejących terror w pierwszej połowie XX wieku? Jakąż ironią jest fakt, iż synowie i córy narodu eksterminowanego przez nazistów w tak olbrzymim odsetku stanowili kadrę kierowniczą przedwojennego (to w ZSRS) oraz powojennego (to w Polsce) aparatu terroru państwowego.

user
kasander 31.183.226.249 15:16:22 28-01-2016

Powodów zapewne jest kilka.
1) chcieli się odegrać na "tolerancyjnym" Narodzie polskim za doznane krzywdy
2) nie było ich znowu aż tylu
3) czy fakt, iż Kowalewski jest Żydem oznacza że tylu Żydów jest wśród aktorów
4) nie należy zapominać jak wielki odsetek społeczeństwa stanowili Polacy narodowości żydowskiej
5) wykształcenie - na wsiach w zasadzie tylko Żydzi umieli czytać, pisać i liczyć bo Polacy to w zdecydowanej większości była ciemnota wówczas


Ja osobiście dziwię się tym pańskim wątpliwościom bo nie rozumiem dlaczego ci rzekomo czyści i w większości katoliccy Polacy tak nienawidzą Żydów a z drugiej strony czczą innego Żyda zwanego jezusem? Królem Polski go obrali czy chcą obrać.

To dopiero paradoks, tu można się dziwić.

user
RV 94.40.75.10 30.01.2016

'' Hitler traktował ludzi '' tylko'' tak,  jak ludzie traktują zwierzęta'' - CHARLES PATTERSON

YOUTUBE.COM - KOSHER BUTCHERS

user
RV 94.40.75.10 30.01.2016

Zabijanie zwierząt jest główną przyczyną ludzkich nieszczęść, dziełem szatana pośród ludzi. Dopóki będzie istniał okrutny biznes i proceder karmienia ludzi zwłokami innych istot nie będzie szczęścia i pokoju.

 

YOUTUBE.COM - TOI LUZJA - MIĘSO ZABIJA

 

YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM

 

YOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSO

user
Jacek 83.17.224.223 31.03.2016

Panie redaktorze Wilgucki, niech się z równym zaangażowaniem i gorliwością pochyli nad masową kolaboracją Francuzów, Holendrów, Belgów, Czechów, Słowaków, Litwinów, Łotyszy, Estończyków czy Węgrów. Pańska postawa daleka jest obiektywizmu! Jak zwykle....

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium