Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 109/2018, Czwartek 19 kwietnia 2018 r., Adolfa i Tymona
Opublikowano
Jarosław, Region
Wieża Babel
Mówią wszyscy. Im wyżej stoją, tym więcej. Każdy uważa, że ma rację. Używają tych samych słów. Identycznej stylistyki, a każdy chce przekazać coś całkiem innego. W nawale informacji płynących od strony rządzących i opozycji można się pogubić.

Schodząc niżej i obserwując dyskusje na poziomie samorządu, mamy to samo. Każdy chce dobrze i to nie dla siebie, tylko dla ludzi. Przynajmniej tak zapewniają. Mówią takim samym językiem. Myślą o czymś zupełnie innym. Analizując główne założenia tego, co chcą nam, zwykłym zjadaczom chleba przekazać, można wnioskować, iż w dobrą stronę idą. Mimo to omal gardeł sobie nie poderżną, walcząc o swoje racje. Obserwator zastanawia się, co jest. Przecież właściwych słów używają, by pokazać, że tylko dla nas cokolwiek robią. 

Słowa może są dobrane, tylko myśli całkiem inne. Wychodzą z założenia, że naród wszystko przyjmie, wystarczy ładnie podać, a operując tym samym językiem, podają podobnie. Tylko cele się różnią. W biblijnej przypowieści o wieży Babel stwórca pomieszał języki, a to rozproszyło zjednoczonych ludzi. Dzisiaj język jest ten sam, ale rozumienie słów różne, co na jedno wychodzi. Trudno się porozumieć, nie znając języka drugiej strony, ale tak samo trudno, gdy całkiem różnie rozumiemy to samo określenie.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania