Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Przemyśl, Region
Noworoczne postanowienia
Kiedy zaczyna się nowy rok, zapadają noworoczne postanowienia. Jedni obiecują sobie, że rzucą palenie, inni, że będą się odchudzać. Te zamierzenia należą do klasyki. Osobną kwestią pozostaje skuteczność takich zapewnień. Kiedy bowiem ktoś zderza się z myślą, że przestanie palić, natychmiast sięga z nerwów do paczki i zaciąga się błogo, z mocnym przekonaniem, że to ten ostatni raz.
Podobnie ze zbijaniem wagi. Na samą myśl o tym żołądek się kurczy, a jelita śpiewają jak morskie syreny. Aby ten stan uspokoić, zainteresowanie odchudzaniem ulega odroczeniu. Po świętach zostało jeszcze trochę dobra na stole i w lodówce, więc nie można tego zmarnować. Uczta albo wojna podjazdowa z zawartością spiżarni zamyka temat. 
Do następnego razu. Wiadomo, że bywają różne postanowienia. Tak jakby na przełomie roku miał zdarzyć się cud. Są tacy, co obiecują sobie, że będą  podróżować. Zważając na to, co się dzieje na świecie, trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc, które można bezpiecznie odwiedzić, kurczy się gwałtownie. Żeglarze i narciarze też mają problem. 

Jak tutaj coś sobie planować, gdy jachty nad Soliną parkują latem na trawie, a śnieg w zimie można oglądać na widokówkach. Oczywiście to się może zmienić i trzeba w to wierzyć. Można też jechać dalej, ale o tym była już mowa wyżej. Pozostaje więc do zagospodarowania sfera duchowa. Oczywistą oczywistością jest to, że naród nam się ostatnio podzielił. Jedni obiecują sobie, że obecny stan rzeczy będzie trwał do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej, inni znowu – przeciwnie. W obu przypadkach powstają napięcia nerwowe i emocjonalne. Już ponad półtora wieku temu Christoph Hufeland – twórca makrobiotyki – podkreślał, że aby być zdrowym i długo żyć, należy unikać gwałtownych wzruszeń i podnieceń. Zachowując we wszystkich okolicznościach fizjologiczny spokój, należy spoglądać na własne życie jak na teatr. Z pewną dozą ironii i z dystansem. Chroni to człowieka przed przedwczesnym wyniszczeniem układu nerwowego.  To dobra dewiza na początek roku. Pewnie co niektórzy podjęli  już w tej sprawie noworoczne postanowienia. Inne zapewne ci, co oglądają teatr z pozycji widza, inne ci,  co w sztuce  grają główne role.      

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium