Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl, Region
Między wolnością a przymusem
Ostatnie krwawe wydarzenia w Paryżu skłaniają do głębokiej refleksji. Choć brzmi to jak banał, tak to właśnie jest. Dopiero kiedy coś dramatycznego się wydarzy, wszyscy zaczynają o tym myśleć i mówić. Pojawiają się nowe pomysły i cudowne recepty.
Przypadek francuski po raz kolejny ujawnia, że granica pomiędzy prawami i wolnościami obywatelskimi a potrzebą stosowania przymusu przez państwo – w imię bezpieczeństwa – jest płynna. Francja się zamknęła, uszczelnia granice, wprowadzono stan wyjątkowy. Wzmożono kontrole, zaostrzono przepisy dotyczące wjazdu, podjęto inwigilacje. Francuzi są porażeni bezsensownym rozlewem krwi. Trudno się temu dziwić. Stolica stała się czujna i skupiona. Ludzie są ostrożni. 
Każdy, kto był w Paryżu, wie, że to wszechobecna radość na ulicach, w kawiarenkach, na skwerach. Ten naturalny stan zawsze kojarzył się z tym miejscem nad Sekwaną – miastem miłości i sielanki. Nieraz poświęcano temu obrazy filmowe i literackie. Tam wyjeżdżali poeci i pisarze, by nabrać sił i wigoru. Terror o tym wie. Uderza i burzy. . Na tym polega jego zło i nikczemność. Z badań nad stosowaniem przymusu wynika pewien dysonans. 

Kiedy forsuje się używanie surowych środków i metod – oburzają się obrońcy praw i wolności obywatelskich. I odwrotnie. Gdy postuluje się więcej luzu, krzyk podnoszą zwolennicy ostrego kursu, twierdząc, że zbyt duża swoboda daje większe pole do popisu złoczyńcom. To jest tak, jak z tą krótką kołdrą. Podciągniesz pod szyję, bo marzniesz, to odsłonisz nogi, które zmarzną. Przykład ten najlepiej oddaje ów szczególny ambaras. Wypadki w Paryżu pokazały to bardzo wyraźnie. Efekt jest konkretny. Izolacja, kontrola, inwigilacja. Obywatele pod kontrolą, zamknięcie na świat. Przy okazji – odebranie radości życia. Zrozumiałe, kiedy takie środki stosowane są w imię bezpieczeństwa. Gorzej, kiedy czasami służą tylko utrzymaniu władzy, a bywa i tak. Przestrzeń między wolnością a przymusem jest obecnie na nowo definiowana.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium