Życie Podkarpackie nr 17/2017 Życie Podkarpackie nr 17/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2017, Środa 26 kwietnia 2017 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Przemyśl
Dziurawe prawo
W sporze o ułaskawienie niewinnego, czyli winnego, skoro uniewinnionego, nowego, czyli starego (był już w rządzie PiS) koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego mniej mnie zaciekawiła sama decyzja prezydenta Andrzeja Dudy. Moje ogromne zdziwienie, wzbudziły komentarze.
Uderza w nich idealna wręcz symetria. Środowisko prawnicze jak długie i szerokie podzieliło się na pół. W jednej gazecie przeczytałem dwie zupełnie inne wykładnie prezydenckiej decyzji. Od dawna zadaję sobie pytanie, czy dziurawe polskie prawo to jego wada czy zaleta? Czy taki stan rzeczy daje winnym szansę umknąć przed wymiarem sprawiedliwości, czy też niewinnym stwarza szansę wyrwania się z potrzasku bezdusznych paragrafów? A może relatywizm prawny daje pożywkę politykom każdej opcji? 

Odpowiedzi nie są chyba aż tak trudne. Jak sądzę, znają je prawnicy z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień rozstrzygają przecież bardzo konkretne kwestie: wielkie, małe, prozaiczne i konstytucyjne. Nie mnie oceniać ich pracę, ale jak sądzę, nie można też bazować li tylko na tak zwanej opinii społecznej. Paradoksalnie decyzja prezydenta – prawnika – wyostrzyła tę wewnętrzną sprzeczność legislacyjną. Oby z pozytywnym skutkiem. Jak we wszystkim tak i w tej materii najważniejszy jest banalny aspekt wszelkiej interpretacji. Mało popularne słowo: prawda! 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy kultywowałeś w tym roku tradycję śmigusa-dyngusa?
  • Tak, wykorzystując każdą okazję, by kogoś oblać
  • Symbolicznie, oblewaliśmy się tylko w domu z rodziną
  • W tym roku jakoś nie było okazji, nadrobię w kolejnym
  • Nie uznaję tego zwyczaju
nr 17/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium