Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 55/2017, Piątek 24 lutego 2017 r., Macieja i Bogusza
Opublikowano
Oświatowy matrix
Nigdy nie podobał mi się edukacyjny trójpodział. Szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia. Zanim dziecko czy kilkunastoletni młody człowiek zasymilował się ze szkolnym środowiskiem już musiał go zmieniać. To w żadnym wypadku nie było korzystne. Ale zaczęło funkcjonować. Pozamykano małe szkoły, pobudowano nowe, gdzieniegdzie pod potrzeby samych gimnazjów.

Teraz nowe władze zapowiadają powrót do edukacyjnego dwupodziału. Przyznaję szczerze: nie wyobrażam sobie tego! Moim zdaniem logistycznie jest to nie do przeprowadzenia. Kompletną bzdurą są zapowiedzi, że nikt nie straci pracy. Tysiące osób, przede wszystkim z administracji, zasili szeregi bezrobotnych. Bzdurą jest, że pracy nie stracą nauczyciele. Stracą, zwłaszcza ci, którzy po gimnazjach „łatali” etaty, czy ci, którzy mogą sobie nie poradzić ze zdobyciem odpowiednich kwalifikacji. Rodzi się przy tej okazji szereg pytań. Przede wszystkim: kto to wszystko sfinansuje? Bo że tak potężna reorganizacja spadnie na braki biednych jak mysz kościelna samorządów lokalnych nie ma nawet co pytać.
Najgorsze jednak w tym wszystkim jest co innego: manipulacja władzy. Burzenie porządku, który jako tako funkcjonował. Niestety, jesteśmy kompletnie bezradni wobec widzimisię kolejnych ekip rządzących. A co będzie, jeśli za cztery lata do władzy dojdzie kto inny i będzie miał nowy pogląd i pomysł na polską edukację?

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
cedr 83.24.103.237 01.01.2016

Uwielbiam Pana artykuły.

Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium