Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Oświatowy matrix
Nigdy nie podobał mi się edukacyjny trójpodział. Szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia. Zanim dziecko czy kilkunastoletni młody człowiek zasymilował się ze szkolnym środowiskiem już musiał go zmieniać. To w żadnym wypadku nie było korzystne. Ale zaczęło funkcjonować. Pozamykano małe szkoły, pobudowano nowe, gdzieniegdzie pod potrzeby samych gimnazjów.

Teraz nowe władze zapowiadają powrót do edukacyjnego dwupodziału. Przyznaję szczerze: nie wyobrażam sobie tego! Moim zdaniem logistycznie jest to nie do przeprowadzenia. Kompletną bzdurą są zapowiedzi, że nikt nie straci pracy. Tysiące osób, przede wszystkim z administracji, zasili szeregi bezrobotnych. Bzdurą jest, że pracy nie stracą nauczyciele. Stracą, zwłaszcza ci, którzy po gimnazjach „łatali” etaty, czy ci, którzy mogą sobie nie poradzić ze zdobyciem odpowiednich kwalifikacji. Rodzi się przy tej okazji szereg pytań. Przede wszystkim: kto to wszystko sfinansuje? Bo że tak potężna reorganizacja spadnie na braki biednych jak mysz kościelna samorządów lokalnych nie ma nawet co pytać.
Najgorsze jednak w tym wszystkim jest co innego: manipulacja władzy. Burzenie porządku, który jako tako funkcjonował. Niestety, jesteśmy kompletnie bezradni wobec widzimisię kolejnych ekip rządzących. A co będzie, jeśli za cztery lata do władzy dojdzie kto inny i będzie miał nowy pogląd i pomysł na polską edukację?

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
cedr 83.24.103.237 01.01.2016

Uwielbiam Pana artykuły.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium