Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przemyśl
Nic nie znaczący apel?
Czy z naszego, lokalnego podwórka warto oceniać koszmar zamachów w Paryżu? Odpowiedź zawsze jest twierdząca z bardzo prostej przyczyny: współczesny świat to jedno wielkie podwórko. Tragiczna noc nad Sekwaną niestety może powtórzyć się w każdej części świata. Nie pomoże najwyższy mur, setki kilometrów zasieków, najlepszy system obronny.
W zalewie informacji z Francji dotarł do mnie apel jednej z organizacji obywatelskich: nie powierzajmy wszystkiego politykom. Apel zrozumiałem tak: każdy z nas odpowiada za losy świata. Nie wystarczy raz na parę lat pójść na wybory, spełnić obywatelski obowiązek i tyle. To byłoby zbyt proste. Każdego dnia zmagamy się z własnymi uprzedzeniami, brakiem tolerancji, egoizmem. Bardzo trudno nam wyjść poza własne przekonania, chociażby tylko po to, aby wysłuchać drugiego człowieka. Każdego dnia ktoś obok nas, w pracy, w szkole, w szpitalu czeka na pozytywny przekaz. 

Politycy oczywiście muszą zadbać o nasze bezpieczeństwo. Tylko oni, a poprzez nich państwo ma odpowiednie instrumenty do walki z przemocą. Terroryzm islamski karmi się fanatyzmem. W tym sensie jest to bardziej kryzys wartości niż kryzys polityczny czy gospodarczy.

Od kiedy piszę do tej rubryki, krytykuję wszystkie przejawy fanatyzmu. Bo gorąco wierzę, że dzięki nam świat może stawać się lepszy już na poziomie kamienicy, ulicy, gminy, miasta, wielkich metropolii, państw. Wtedy niepotrzebne będą najnowszej generacji bojowe drony. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Ozzman 94.40.75.10 22.11.2015

W sumie tymi ostatnimi wydarzeniemi z Francji nie ma co się zbytnio jarać i podniecać, to tylko jedni mięsożercy mordowali innych mięsozerców, to wszystko. Takie jest prawo Natury, prawo karmy, czy prawo siewu i zbioru, jak kto woli. O czym zresztą mówili np. Pitagoras czy Jezus Chrystus

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium