Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Region
Szlifowanie Adamka
Zapowiadana głośno walka Adamka z Saletą przeszła – jakoś tak – bez echa. Dla obu miało to być ostatnie pożegnanie. 47-letni Saleta kończył już karierę. Ostatni raz z – w walce z innym herosem ringu –Andrzejem Gołotą. Jak wiadomo, wygrał trafiając kolegę gdzieś za uchem. 38-letni Adamek także zarzekał się, że na ringu już nie wystąpi, kiedy stoczył swoje ostatnie, pożegnalne pojedynki.
Choć w walkach z Głazkowem i Szpilką był faworytem – obie przegrał. W tej sytuacji Polsat zdecydował się na hokus-pokus. Stara jak świat czarodziejska sztuczka. Magik pokazuje widzom pusty cylinder. Ma puste ręce i kieszenie. Kilka ruchów czarodziejską pałeczką i trzas-pras – wyciąga królika z kapelusza. Zaaranżowana w ten sposób konfrontacja miała być gwoździem programu – kolejnej gali boksu Polsatu. Zaskoczenia nie było. Adamek wygrał w piątej rundzie. Saleta zrezygnował z dalszej bitki. Powód – kontuzja barku. Oglądałem to widowisko – na skróty – na YouTube. Nie ma co komentować. Pan Przemysław drepce w kółko i schyla się synchronicznie, a Pan Tomasz skacze i bije. Tak to się musiało skończyć. Widownia gwizdała, że za szybko, ale szkoda zdrowia. Pieniądze i tak będą. Ciekawy jest natomiast naukowy aspekt sprawy. 

Adamka wyszlifował dr Jakub Chycki. Na zgrupowaniu w Łomnicy. Pobierał krew, badał kinazy i poziomy hormonów. Monitorował endokrynologię wysiłku. Badał wysiłek na podstawie markerów stanów zapalnych, czy ekspresji genów. Ustalał dietę oraz gotował, a także sprawdzał treningi. Adamek biegał zmienne interwały na maksa, z dokładnie obliczonymi przerwami. Pedałował na rowerku w masce, przy obniżonym tlenie, w warunkach hipoksji. Po zdjęciu maski latał jak rakieta. Był w kriokomorze do – 140 stopni. 30 razy. Opisał to Radosław Leniarski w Gazecie Wyborczej. Uniwersytet Jagielloński oraz AWF w Katowicach, które ukończył Chycki mogą być dumne. Adamek wygrał, a nauka skorzystała. Pamiętamy romans boksera z polityką. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby jakiś spec od wizerunku wyszlifował Adamka pod tym kątem. Mógłby wygrać przed czasem.     

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium