Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Region
Immigrant song
Włączam radio. Kasia Kowalska śpiewa Dziwny jest ten świat. Płyną informacje o fali uchodźców z Syrii. Hymn Niemena ożywia stare prawdy. Francuski komentator podaje, że sytuacja, w której znalazła się Europa, przypomina człowieka stojącego nad przepaścią. Jedna nogą stoi na skraju urwiska, a drugą ma już w powietrzu. Ktoś pyta, czy budowane będą kolejne mury, tak jak czyni to Victor Orban. U nas tyle głosów za, co i przeciw. Zbigniew Ziobro w rozmowie z Konradem Piaseckim straszy w radio statystyką gwałtów dokonanych przez uchodźców. Kiedy dziennikarz próbuje uświadomić mu, że mija się z prawdą, znany radykał atakuje wprost. Niech wszyscy ci dziennikarze, którzy zarabiają krocie, przyjmą tych ludzi pod swój dach. Niech zrobi to Tomasz Lis czy Monika Olejnik - zieje Ziobro.

Ciekawe, że najgłośniej atakują imigrantów żarliwi chrześcijanie. Miłosierdzie zostaje wyparte przez egoizm. Żenada. „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat, człowiekiem gardzi człowiek”. Tyle Niemen. A w Tygodniku Powszechnym Andrzej Stasiuk przepowiada. W tekście Zajęcie ojczyzny twierdzi, że to kolejna Wielka Wędrówka Ludów. „Sami ją sprowokowaliśmy, chwaląc się naszym bogactwem, naszym bezpieczeństwem, naszymi prawami człowieka. Rozesłaliśmy te obrazy po świecie (…) Za pomocą telewizji, netu i Hollywoodu” - pisze. I dodaje: „to nie miało prawa się udać”. Skoro ludy mogły się przemieszczać tysiące lat temu, to tym bardziej teraz. Stasiuk kreśli wizję, w której obładowani resztkami bogactw, z bezużytecznymi kartami kredytowymi będziemy w portach wyglądać statków, które zabiorą nas do nowej ojczyzny, bo nasza będzie już zajęta. Bez przesady. Chyba nie chodzi o to, by straszyć, ale ustalić, jak udzielić pomocy. Słucham radia. Dyskusje, jak wyjść z tego impasu, trwają. Kasia Kowalska kończy śpiewać Niemena. „Lecz ludzi dobrej woli - jest więcej i mocno wierzę w to - że ten świat - nie zginie dzięki nim”. Nic dodać, nic ująć.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
łysy 178.43.72.6 27.09.2015

Po pierwsze zgadzam się, że potrzebującym trzeba pomóc. Jednak zdecydowana większość to najeźdźcy, dzicz która łamie prawo. Taka jest prawda. Włącz internet i zobacz filmy czy tak postępują ludzie uciekający przed wojną?. Jeszcze jedno, gdzie są kobiety i dzieci, bo na nagraniach nie widać? 

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium