Życie Podkarpackie nr 12/2018 Życie Podkarpackie nr 12/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 80/2018, Środa 21 marca 2018 r., Benedykta i Lubomira
Opublikowano
Przemyśl, Region
Jakiego wyboru dokonasz?
Od kilku tygodni temat imigrantów i uchodźców wojennych nie schodzi z pierwszych stron gazet. Dzisiejsze wydanie Życia Podkarpackiego również otwiera artykuł: Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie imigrantów? O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli władzy lokalnej, przemyskiego Caritasu, Kurii Archidiecezjalnej, Straży Granicznej.

Wszyscy podkreślają dwa wątki. Brak jednoznacznych informacji dotyczących zasad przyjęcia imigrantów i bardzo małe możliwości rozlokowania przybyszów w powiatach: przemyskim, jarosławskim, przeworskim, lubaczowskim. Gotowość przyjęcia wyraził jedynie Caritas i to, jak mi się zdaje, raczej na zasadzie czasowego pobytu w jednym z ośrodków rekolekcyjnych w Bieszczadach. Mamy na pewno problem. Bycie w Unii Europejskiej to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Dotychczas byliśmy beneficjentami unijnych przywilejów. Dzisiaj nadszedł czas wypełniania obowiązków. Bardzo trudno zająć własne stanowisko, gdy wiemy tak mało o realnych zagrożeniach. Chociaż rzecznik prasowy Straży Granicznej uspokaja. Na razie nie ma niestandardowych sytuacji przygranicznych. Bez względu na to, co postanowi polski rząd, każdy z nas może już dziś zrobić sobie szybki, osobisty, prosty test na solidarność z jednym pytaniem: czy byłbym skłonny przyjąć do swojego domu imigranta? Szczera odpowiedź coś nam powie o naszej indywidualnej gotowości zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, przed jakimi stoi Europa, a więc także nasza mała ojczyzna, której, jak byśmy się starali, z Europy nie wymażemy.                    

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 12/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy uważasz, że wprowadzenie nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6, to dobry pomysł?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania