Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Region
Poza Ziemią
Nasze media pokazują nam świat może niezbyt przyjazny i miły, ale przynajmniej łatwo dający się ogarnąć rozumem. Wciąż karmimy się newsami o referendach, pyskówkach, skandalach, zbrodniach i wypadkach, bo ich sens jest prosty i nie wymagają one żadnych złożonych wyjaśnień. Oczywiście, media mogłyby się pokusić o jakieś dogłębne i rozsądne analizy politycznych i społecznych faktów, ale tego nie robią, toteż obraz świata, jaki powstaje dzięki temu, jest płaski jak Ziemia w średniowieczu.

Rzadko zatem mamy okazję oderwać się umysłem od bardzo przyziemnych sfer, bo nikt nas do tego nie zachęca. A być może warto byłoby z większą uwagą nasłuchiwać informacji dochodzących do nas spoza naszego praktycznego, dobrze znanego świata.

Mało kto zastanawia się na przykład nad tym, jak bardzo w przód posunęły się badania przestrzeni kosmicznej. Czasem, w ramach „ciekawostki ze świata nauki”, jakaś gazeta czy dziennik telewizyjny podadzą informację o nowym odkryciu – zwykle jednak stanowią one mało istotny przerywnik pomiędzy doniesieniami o tokujących politykach.

A jednak wiedza o Kosmosie przyrasta teraz w postępie wręcz geometrycznym i jest całkiem możliwe, że lada chwila i to z dnia na dzień zmieni się nasz obraz świata. Bo przecież już udało się odkryć planetę, na której prawdopodobnie panują warunki zbliżone do ziemskich, a zatem prawdopodobne jest istnienie na niej życia. A tych planet muszą być miliony, w samej tylko Drodze Mlecznej, nie licząc galaktyk nam nieznanych.

Jakkolwiek nie jestem fantastą, to jednak lubię wyobrażać sobie, że oto dociera do nas rozumna wiadomość z jakiegoś odległego końca galaktyki. I to nie żadna zapowiedź inwazji ani wrogie ultimatum rodem z filmów SF, ale po prostu zwykłe kosmiczne „hello, kto mnie słyszy?”. Wyobrażam sobie taką scenę, że np. podczas rozmowy z posłem Czarneckim albo z kandydatem Kukizem, dziennikarz przerywa tok ich błyskotliwych myśli i informuje o kontakcie z obcą cywilizacją. Czymże wtedy jest pan poseł i jego opinia na temat wieku emerytalnego? Albo pan kandydat i jego zdanie w sprawie JOW-ów? Taka kosmiczna perspektywa wywróciłaby do góry nogami nasze życie i to bardziej niż wygrana kumulacji w Lotto. Zmieniłyby się podstawy naszej wiedzy, szkoły i religii, musielibyśmy odrzucić nasz łatwy antropocentryzm i z pewną pokorą zaczęlibyśmy spoglądać na świat i na siebie. Dlatego lubię sobie wyobrażać różne konsekwencje tego odkrycia.

I może to zabawne, ale im dłużej przysłuchuję się naszej publicznej debacie, tym bardziej mam nadziej na przybycie istot pozaziemskich. Aby raz na zawsze ukróciły wywody tych, których prędzej nazwałbym kosmitami. Takimi tutaj, na Ziemi.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium