Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl
Kto sika na Piłsudskiego
Od kiedy na przemyskim Rynku dostojnie siedzi na skrzyni Szwejk, nie milkną uczone dysputy: dobrze to, czy raczej wręcz przeciwnie, aby najgłośniejszy bohater powieści Jaroslava Haška był jedną z głównych atrakcji szacownego grodu. Ponad tysiąc lat tradycji, a tu idiota z mosiądzu niezmiennie wabi przybyszów.
To musi boleć, bo nieopodal, przy ulicy Wodnej, stoi marszałek Józef Piłsudski, a pies z kulawą nogą się nim nie interesuje. Chociaż nie, i w tym problem: pomnik marszałka zdaniem jednego z naszych czytelników zaciekawia głównie bezpańskie pieski, które nie wiedzieć czemu polubiły spiżowe upamiętnienie naszego wodza sikając na nie niemiłosiernie. No, ale one nie znają historii, bo gdyby znały, na pewno sikałyby na Czecha, a nie Polaka, chociaż jakby tu powiedzieć oględnie: o mocnym korzeniu litewskim. Na dokładkę rozumiejącego (przynajmniej przez jakiś czas) ukraińskie aspiracje do autonomii po 1918. Zwolennicy przeniesienia marszałka Piłsudskiego w bardziej eksponowanie miejsce zakładają, że sam fakt wyeksponowania rozstrzygnie kwestię szacunku. Otóż moim zdaniem nie. Dla turystów z całego świata rozpoznawalny jest bardziej Szwejk niż nasz bohater narodowy. Szacunek nie jest uwarunkowany miejscem, a raczej edukacją historyczną. Marszałek Piłsudski znany był z rubasznego poczucia humoru i na pewno wolał szczere siusianie, niż czcze gadanie. I w tym miejscu spotyka się wielka literatura Haszka z twórcą polskiej państwowości.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Aneta 185.18.135.193 16.07.2015

Panie redaktorze, co by Marszałek chciał to jego sprawa. A pańska postawa "Bo Szwejka znają wszyscy" nie jest żadnym argumentem. Ma ten wyimaginowany bohater swój zaułek, plakietę na murze, Towarzystwo ludzi o swoim pokroju, "manewry"... i wystarczy. Marszałkowi należy się szacunek i godne miejsce dla jego pomnika. O patriotyzmie to Pan jednak nie ma pojęcia, co resztą widać w pańskich jakże "europejskich" rozważaniach.

user
Ron Oczywistek 94.40.75.10 17.07.2015

Ale to był mądry idiota, w odróżnieniu od większości lokalnych kacyków, z TW Krzysztofem na czele !!!

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium