Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Region
Perły przed wieprze
Kiedy robi się upalnie, telewizja idzie w odstawkę. Skrawek roku, w którym można wykorzystać słońce i ciepłe wieczory, to prawdziwy skarb w naszym klimacie. Można odpocząć od telewizyjnego chłamu. Od politycznego bełkotu czy ogłupiających reklam. Siłą rzeczy trzeba – od czasu do czasu – spojrzeć w ekran. Dowiedzieć się, jaka będzie pogoda i kto obecnie chce nami rządzić. W obu przypadkach, jak twierdzą niektórzy, można się pomylić.
Nocą w telewizji zdarzają się perełki. Wtedy ci, którzy bojkotują to narzędzie udręki intelektualnej i indoktrynacji, mogą tego żałować. Ostatnio w TVP Kultura błysnęła gwiazda. Sex, prochy i rock’n’roll Erica Bogosiana w unikalnym popisie Bronisława Wrocławskiego. Aktor wciela się w kilka postaci, zmienia role i stroje i daje czadu jak na prawdziwego artystę przystało. Raz jest zepsutym bogaczem, raz dumnym seksoholikiem, raz żulem wyjętym z rynsztoka. 
Jego bohaterowie to żałośni frustraci, chwilami odrażający, ale momentami budzący litość. Seks, pieniądze i narkotyki to dla nich fetysze. Gubią się w tym własnym świecie i Wrocławski oddaje to w sposób mistrzowski. I wreszcie Jeremi Przybora w Opolu. Magda Umer zebrała plejadę gwiazd polskiej estrady i teatru i zabrała nas w fascynującą podróż po świecie Przybory. W tym roku minie sto lat od urodzin Mistrza. Banaszak, Kulig, Jopek, Turnau, Śleszyńska, Zamachowski, Machalica, Zakopower i inni wyśpiewali wszystko jak należy i ze smakiem. 

Zaaranżowane na scenie festiwalowej wnętrza, meble i stroje dodały tej prezentacji szczególnego uroku. Kabaret Starszych Panów ożywiony. W knajpie „Pod Knotem” i w kawiarence „Sułtan” zabrzmiało Przeklnij mnie, SOS, Żegnaj kotku, Taka Gmina i inne hity. Umer – narrator przypomniała, że Przybora zrobił dla Ojczyzny wiele, kształtując gust i wrażliwość Polaków. W przeciwieństwie do polityków, którzy nieustannie wycierają Nią sobie gębę. Rzuć perły przed wieprze. Życie będzie lepsze. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania