Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 109/2018, Czwartek 19 kwietnia 2018 r., Adolfa i Tymona
Opublikowano
Region
Świat Stasiuka
Pewien znajomy żurnalista polecił mi książkę. Mówił, że czyta ją już trzeci raz. Życie to jednak strata jest. Andrzej Stasiuk w rozmowie z Dorotą Wodecką. Dziennikarka Gazety Wyborczej wciąga pisarza w rozmowy trudne i o sprawach zasadniczych. O kobietach, Bogu, przemijaniu. O tym, jak świat się zmienił i jakie są w życiu sprawy istotne i mniej ważne. Wodecka wyciąga ze Stasiuka, ile tylko się da.
Jawi się człowiek z krwi i kości, który nie przebiera w słowach. Twardym językiem komentuje naszą rzeczywistość. Kocha podróże i samochody. Politykami najczęściej gardzi. Nie znosi chudych bab. I można tak bez końca cytować poglądy i zamiłowania, lęki i troski Stasiuka. Jedyny w swoim rodzaju jest, a przy tym zajmujący. Kiedy mówi o tym, że zmienia się ludzka tożsamość, choćby przez to, że staje się coraz bardziej wirtualna, odkrywa coś, czego nawet już nie dostrzegamy. 
Kiedy mówi o Polsce, pomiędzy Rosją a Niemcami i zagubieniu Polaków w przestrzeni historycznej i religijnej, jest nad czym pomedytować. Stasiuk mieszka w Beskidzie Niskim. Jak podaje, patrzy na świat poprzez wieś. Wieśniakiem nie jest. Aby dowiedzieć się, kim jest (jeśli ktoś chce), trzeba poczytać. Dla przewietrzenia głowy, wejścia w ten świat przemyśleń i wspomnień. Bez uprzedzeń, z ciekawością i cierpliwością. Dla psychicznej higieny. 

Z czego składa się świat Stasiuka? Z prostych, a jednocześnie głębokich prawd. Nawet, jeśli te refleksje nie jawią się jako prawdy jedyne i objawione. Dwadzieścia lat temu Stasiuk napisał: „Któregoś dnia tutaj nie wejdziemy, a wszystko pozostanie tak jak jest/ Zapach pustki albo ulubionych potraw będzie po staremu się unosił/ będzie kapał kran lecz najdrobniejszej myśli kropla nie poruszy/ Szklanki zadzwonią kiedy ktoś, szukając śladów, będzie przeszukiwał nasze szafki”. Bo tytuł książki przewrotny jest.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania