Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przemyśl
Cud albo sen
Pan Przemysław cudu doświadczył na drodze dojazdowej do granicy w Medyce. Stał samochodem w długiej kolejce. Słońce przypiekało, kolejka ani drgnie. Po dwóch godzinach bezowocnego czekania pan Przemysław zrezygnował z eskapady do wschodnich sąsiadów. Jako że nie mógł się ruszyć ani w przód, ani w tył dokonał jedynego z możliwych manewrów. Zakręcił na jezdni przekraczając podwójną ciągłą.
Nie był mu sądzony spokojny powrót do domu. Jak spod ziemi pojawił się policyjny radiowóz. Pan Przemysław przykładnie został ukarany 200. złotowym mandatem i pięcioma punktami karnymi. Tego było mu za wiele, więc rozeźlony mandatu nie przyjął. Sprawa wylądowała w Sądzie Rejonowym. Tam w postępowaniu nakazowym (bez konieczności przesłuchiwania stron) przemyska Temida zamiast mandatu i punktów karnych udzieliła naszemu bohaterowi tylko nagany. 

Koszty procesowe zapłaci Skarb Państwa. – Jeśli policja nie wniesie sprzeciwu, wyrok będzie dla mnie naganny, chociaż pomyślny. Prawda, że cud albo sen? Czy to w ogóle możliwe jest w Polsce? – pyta retorycznie zadowolony kierowca. A teraz morał. Wszyscy zrobili swoje. Policja wykazała się czujnością. Sąd podjął sprawiedliwą i roztropną decyzję, a pan Przemysław doświadczył cudu. Wszyscy są zadowoleni. Czyż to nie cud?

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
krzyś 89.188.222.136 25.06.2015

Nooo wreszcie nasza szanowna temida wykazała się przytomnością umysłu i wydała werdykt adekwatnie do skali zagrożenia,Policja zareagowała zgodnie z przepisami,linia ciągła P4 przekraczanie zabronione wszystko się zgadza....ale.. policjanci to ludzie wyszkoleni w przestrzegania prawa o ruchu drogowym,czyli zareagowali prawidłowo,jest czyn zabroniony  i ma być kara, taki obowiązek nakłada na organy ścigania ustawa,ale tu pojawia się dylemat o skali tego czynu zabronionego,a skalę tego czynu zabronionego rozstrzyga sąd który to może w różnoraki sposób interpretować ten występek.Dlatego każdy funkcjonariusz uprzednio przed nałożeniem mandatu karnego informuje o możliwości odmowy, bo de facto on nie jest wykładnią prawa w RP a jedynie narzędziem do jego egzekwowania.Dlatego każde prawo w każdym państwie,jak mówią prawnicy da się przestrzegać,łamać je albo omijać.Obowiązuje tu zasada-nikt taki się nie urodził co by każdemu dogodził! A druga strona medalu jest taka-każdy pamięta słowa Piłata Poncjusza w oskarżeniu Jezusa; Nie znajduję w nim żadnej winy! A na ród na to. ; Ukrzyju go! Dajcie sobie do myślenia- w końcu myślem więc jestem....

user
tem 198.102.219.141 05.03.2018

Odpowiednikiem sadowej nagany jest policyjne upomnienie. Szkoda, że policja nie jest uczona mysleć

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium