Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Podkarpackie zagłębie PiS
Przez całą wyborczą noc z 12 na 13 lipca ważyły się losy drugiej tury wyborów prezydenckich. Różnica między kandydatami mieściła się w granicach błędu statystycznego. W poniedziałek, 13 lipca, wszystko było już jasne: prezydentem Polski na drugą kadencję został Andrzej Duda.

Wybory AD 2020 pod wieloma względami okazały się bezprecedensowe. Przede wszystkim ze względu na przedziwną kampanię. Pandemia koronawirusa przewróciła wszystko do góry nogami. Majowy termin dzięki opozycji (dla jej zwolenników) lub przez opozycję (według PiS) okazał się niemożliwy. Słynne porozumienie dwóch Jarosławów (Kaczyńskiego z Gowinem) było rozstrzygające. Termin wyborów został przesunięty na lipiec, dając Koalicji Obywatelskiej drugie życie. Kulturalną, życzliwie nastawioną do ludzi, ale bezbarwną Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił prawdziwy fajter Rafał Trzaskowski. I zabawa zaczęła się na dobre. Natychmiast z arsenałów politycznych wytoczono najcięższe działa. I stało się jasne: w rozgrywce o wyborcze złote runo będą się liczyć tylko Duda i Trzaskowski.

Wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia to klęska. Jak z nią sobie poradzi cała formacja PSL i SLD? Trudno wyrokować. Oficjalnie, jak zwykle, usłyszymy: wybory prezydenckie to nie nasza bajka. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują jednak, że wieś dla PSL jest stracona. Natomiast wyborcy o lewicowym zacięciu znowu zostali osieroceni. Od wycofania się z bieżącej polityki Aleksandra Kwaśniewskiego politycy SLD nie potrafią odnaleźć się na politycznej mapie Polski. Zredukowanie lewicowości do antyklerykalizmu, aborcji i błyskotliwych dowcipów Władysława Czarzastego nie wystarczą. A może po prostu kandydatem w batalii o Belweder powinien być Adrian Zandberg?

O osobistym sukcesie może mówić Krzysztof Hołownia. Jako jedyny kandydat bez zaplecza politycznego wypromował ciekawy pomysł na spotkanie Polaka z Polakiem. Na rozmowę bez nienawiści, hejtu. Spróbował i przegrał. Moim zdaniem ruch Hołowni nie wytrzyma próby czasu i podzieli los kilku wcześniejszych tego typu inicjatyw obywatelskich. Patrz: Paweł Kukiz.

Ciekawą kampanię miał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Obok Hołowni jedyny pretendent, który trafiał do ludzi młodych. Trafiał szczerością wypowiedzi. Z Bosakiem można się nie zgadzać, ale warto go słuchać. Dobrze rozumie realia współczesności. Potrafi przekonywać do swoich racji ze spokojem arcymistrza szachowego. Co przy jego bardzo młodym wieku zadziwia i intryguje. PiS może mieć z nim kłopocik, ale dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego będzie to tylko kłopocik.

W osobach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego po raz kolejny zwarły się dwie wizje cywilizacyjne Polski: tradycyjnie zamkniętej z tradycyjnie otwartą. Obie mają zalety, obie obciążone są wadami. Która bardziej? Każdy z nas wie swoje. Najważniejsze, abyśmy nigdy nie zatracili poczucia wspólnoty.

Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Dudy. W odróżnieniu od poprzednika Bronisława Komorowskiego (może z racji wieku i różnicy doświadczeń) batalię o reelekcję poprowadził równie intensywnie jak pierwszą. Był wszędzie tam, gdzie być powinien. Swoją kampanię prezydent Duda zakończył na Podkarpaciu. I Podkarpacie po raz kolejny z nawiązką mu się odwdzięczyło.    

 

31 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.89.26 15.07.2020

Nie jesteśmy żadnym zagłębiem PiS.


Jesteśmy regionem o stosunkowo niskim poziomie życia w porównaniu do pozostałych regionów.


Takimi samymi zagłębiami jest Podlasie,Lubelszczyzna gdzie poziom biedy jest bardzo wysoki nie tylko materialnej ale w głównej mierze intelektualnej.


Nauczono nas stać z żebraczom   ręką o datki.

A jeżeli takie dostaniemy to dla darczyńcy jesteśmy mili i usłużni.


Poziom wiedzy i strach przed zmianami jest też porażający.

Niestety ale nie mamy miejscowych elit intelektualnych zdolnych nadać kierunek rozwoju regionu na wszystkich płaszczyznach.


Podatnośc nasza na populizm też jest bardzo wysoka ale to jest cecha wszystkich ludzi biednych ,którzy nie pracą a jałmużnami chcą wejść na wyższy poziom życia.


Oczywiście nie możemy mówic o wszystkich.


Są miejscowosci gdzie jeszcze tli sie duch swobody,wolności,szacunku do człowieka.

Przemyśl jest w tym zasięgu chociaż atak Szmaciaków na miasto jest co raz większy.Ale to tez przeżyjemy.

user
niewykształcona zwolenniczka Sołowiowa 77.111.247.100 08:01:59 15-07-2020
Tadeuszu! Żal mi Ciebie. Ty jesteś biedny, biedny intelektualnie. A trzeba byc ubogim- ubogim w duchu. Jeżeli chodzi o wolność i swobodę, to ta wolność żyje jeszcze tutaj na Podkarpaciu, lubelszczyźnie, Podlasiu. Niestety takich jak Ty zniewolono głupotą tzw. elit. Nie czytacie a jeżeli już to miernoty  z wspólczesnymi  nagrodami nike, nobla itd. Miernoty literackie, moralne. I dla wagi rzeczy nie tylko poheglowskie ksiązki czytałam ale również filozofów starożytności i i średniowiecza. ( średniowiecza wielkiego intelektualnie, ale wam trudno zrozumieć Augustyna, Akwinate, Bonawenturę czy Pascala, za trudne). Nawet Woltera czytałam (mierny jak i Nietsche, Marks i Lenin. Spinoza cienki  i bezsensowny.  Ech szkoda gadać, chociaż w tobie  Tadeuszu poleciłbym przmyślan do poczytania. Np świętego biskupa Pelczara labo chociaż ksiedza Orzechowskiego. Bywającyw w grodzie nad Sanem Piotr Skarga opisałby Cię lepiej niż ja ( a opisał) - poczytaj pogadamy.
user
arizona pochdzacy zpod przemysla 104.236.195.72 08:22:52 15-07-2020

u nas byl niedawno taki ja ty tadeusz prznadrzaly z new yorka. Biden i biden i madrosci glosil. Ale jak zobaczyl niebo i gwiazdy w nocy to chyba zrozumial ze poza miasto jest piekny swiat. I madry. A nieksztalconej powiem ze niedawno czytalam Mackiewicza (Mickiewicza kiedys tez) Piekna literatura, a te gretkowskie nie idzie czytac. one nie rozumieja swiata. pozdrawiam z arizona

user
mk 91.193.208.186 15:39:58 15-07-2020

I znowu ten "wszechwiedzący , nawiedzony"tadeusz"/ tylko z małej litery , bo na tyle zasługuje.Zmień człeczynu lekarstwa , lekarza , przestań  "wkładać " nos  do worka  z proszkiem . to co powinno pomóc

user
Franio 81.161.203.97 15.07.2020

Czas pokarze co PiS da w darze po wyborach  


user
gość 185.25.123.138 13:01:09 15-07-2020

Franiu - już pokazał - kłania się nisko SŁOWNIK ORTOGRAFICZNY.

Wygrali Ci co biorą zasiłki wszystkie +++, PRZEGRALI CI KTÓRZY NA TE ZASIŁKI PRACUJĄ.

SMUTNE, BARDZO SMUTNE.

user
Tadeusz 79.191.89.26 15.07.2020

"zwolenniczka Sołowiowa" rozumiem,ze zwolenniczka terroryzmu.

Post też za tym przemawia gdzie prócz uznanych filozofow wymienia typowych doktrynerów wykorzystujących wiarę katolicką  ,czcicieli zamordyzmu z Piotrem Skargą na czele oraz zamordystów całego okresu średniowiecza.

W gronie wielkich filozofów z katolckiej filozofi to jedynieTomasz z Akwinu wnosi nowy powiew myslenia  i spojrzenia na świat.

Ale czytać a rozumiec czytany tekst to jest trudne.

Odnośnie naszego regionu jak dwu pozostałych to jedno jest pewne jesteśmy na dobrej drodze tylko idziemy w odwrotnym kierunku.


Skoro jest aż tak dobrze to dlaczego młodzi a tych juz liczymy nie tylko w tysiącach wyjeżdża na zawsze z naszego regionu .

Skoro tak dobrze to dlaczego nie ma pracy i jakichkolwiek perspektyw rozwoju jak też lepszego życia.

Skoro tak dobrze to dlaczego nikt z zewnątrz  nie jest zainteresowany jakąkolwiek inwestycja w naszym regionie.

Skoro jest tak dobrze to dlaczego zamykane są szkoły a winnych regionach powstają.

Skoro jest tak dobrze to dlaczego tłumnie mieszkańcy z innych regionów nie chca sie w naszym regionie osiedlać i mieszkać.

Skoro jest tak dobrze to dlaczego prawie w każdym większym mieście w innych regionach bez problemu można spotkac tam byłegp Przemyślaka.

Pokażcie mi byłych Krakusów,gdańszczan.Warszawiaków tłumnie zamieszkałych w naszym regionie.

Skoro jest tak dobrze jak wmawiają nam niektórzy przed wyborami to zaraz po wyborach o naszym regionie wszyscy zapominaja jak o klasycznym zadupiu i regionie wstecznictwa gdzie nawet nie warto splunąc.

Jesteśmy bastionem frajerow ,których zawsze można wykorzystac a wystarczy tylko obiecać i nigdy tej obietnicy nie spełniac.user
tez niewykształcony. ale czytałem marksa o takich jak tadeusz (ale nie pan) 46.101.18.209 11:53:32 15-07-2020

Odpowiedz jest do pani profesor podpisującej się tutaj jako niewykształcona:

Pani profesor winna wiedzieć, ze polemika z wyznawcami nie jest mozliwa. Dotyczy to zwłaszcza wyznawców ideologii poheglowskich. Jak da się zauważyć świeci doktorzy Kościoła katolickiego, którzy równiez głowę kłądli i życie ofiarowali za wolność człowieka dla poheglowców są zwolennikami terroryzmu. Wychidzi na to ,że miłujący wolność rdzenni mieszkańcy kraju nad Jordanem i cesarscy żołnierze Rzymu byli pokój miłującymi ludzmi a Ten którego ukrzyżowano był terrorystą. Miłującymi pokój (warto ppoczytać ich dzieła) byli Robespierre, Marks, Lenin, Hitler PolPot i Mao. Obrońcy życia  cytujący Piotra Skargę to terroryści lub zwolennicy terroryzmu i tak dalej i tak dalej. Prorocze słowa sprzed kilkunastu dziesiatek lat poety (pewnie dzisiaj terrorysty) Adama Asnyka , ktry w wierszu o historycznej nowej szkole napisał: Coraz śmielsze wnioski przędzie. I, nicując dawne sądy,. Nie powstrzyma się w zapędzie,. Aż dowiedzie, że król Herod. Dobroczyńcą był dla sierot.

Następną rozmowę polecam za dwa lata. Jak mawiali miłośnicy wolności, którzy "oswobadzali" naszych dziadków_ "pozywiom- uwidim"

user
kasander 89.68.175.84 15.07.2020

Jak widzę z artykułu, pan redaktor cieszy się, że Podkarpacie wybrało zdecydowanie wizję tradycyjnej (średniowiecznej?) zamkniętej Polski. W dobie globalizacji, przenikających się gospodarek, społeczeństw otwartych, internetu, możliwości podróżowania i komunikowania się itp. jest to kuriozalne. Czyli ideałem jest ogrodzenie Podkarpacia i nie wpuszczanie żadnych "obcych" ludzi i technologii jak również odebranie paszportów i zakaz wyjazdów.

Wychwalanie wyboru człowieka który nie wykonywał i nie wykonuje swojego podstawowego obowiązku - strażnika Konstytucji RP, będącego bezwolnym wykonawcą woli stetryczałego dziada, kłamcę oszukańca i komucha - sprawcę głębokiego podziału społeczeństwa, sączyciela niesamowitego jadu i nienawiści, patrona błyskawicznych milionerów pisobolszewickich w myśl zasady: "teraz k.... my", dotującego ogromnymi sumami naszych pieniędzy obce państwo, dla którego losy pedofilów w sukienkach są ważniejsze niż los pokrzywdzonych dzieci itd. itp. - zaiste, śmierdzi to hipokryzją na odległość.

Fałszywy obraz rzeczywistości, obraz Polski otoczonej przez wrogów i zagrożonej od wewnątrz przez zdrajców, złodziei i spiskowców, udało się narzucić znacznej części wyborców, głównie tym czerpiącym swoją wiedzę o świecie z TVPis i Radia Maryja. Wydawało się im, że walczą o dobro Polski, a tymczasem uczestniczyli bezwiednie w dość perfidnej inscenizacji zaaranżowanej przez kaczkę.
Dzięki temu udało się przykryć sprawy o niebo ważniejsze, ale niewygodne dla PiS, takie jak rosnące bezrobocie, zapaść w służbie zdrowia, chaos w oświacie, stagnacja inwestycji, rosnąca dziura w budżecie, wreszcie korupcja, nepotyzm i skrajna nieudolność PiS-owskich ministrów i urzędników (Szumowski, Sasin, Macierewicz).
Pomyślności Podkarpacianie!

user
wp 195.116.41.26 15.07.2020

Tadeusz tak jak Boniek-wybitny intelektualista.

user
Antoni 5.172.238.222 15.07.2020

Pisowi udał się manewr ze wprowadzeniem kandydata PO do drugiej tury, w ich sztabie dobrze wiedzieli że tylko  taki kandydat jest bezpieczny ponieważ  każdy inny mógłby wygrać  z Dudą.Poszli starą ścieżką konfliktu PiS-PO i z trudem ale udało się. W każdym razie jest to zwycięstwo gorzkie, mimo zaangażowania całej machiny propagandowej ,TV,radia,  rządu,posłów,mimo programów socjalnych 500+ ,trzynastej emerytury-  Duda wygrywa  jednym procentem. W dodatku przy takim kiepskim kontrkandydacie jakim był Trzaskowski. Nie głosowałem ponieważ uważam że nie ma mniejszego zła I jeden i drugi był złem. Koniec PiS-u jest nieuchronny i to widać ,słychać i czuć.

user
iks 31.183.140.226 15.07.2020

Żenujący jest ten zachwyt nad kandydatem Bosakiem. Owszem, był on do swojej kampanii bardzo dobrze przygotowany. Ale to jest powód do solidnego niepokoju, a nie fascynacji.

PS. Uznawanie Gowina za opozycję też jest dość dziwne.

user
Tadeusz 79.191.89.26 12:47:37 15-07-2020

Niepokój nastąpi kiedy Bosak dogada się z Kaczyńskim.

Nie z PiS ale z Kaczyńskim

user
goscx 195.136.179.82 15.07.2020

Podkarpacie biedne i ciemne. Bo jak mawiał klasyk..." im dalej na wschód, tym największy smród".

user
Tadeusz 79.191.89.26 13:03:58 15-07-2020

Mój Dziadek powiada,że cywilizacja europejska kończy się na wysokości Kłaju.To samo twierdzą Krakusi.


A dalej na wschód to dzicz i dzikie pola jak mawiają historycy tych ziem azjatyckich

user
Tadeusz 79.191.89.26 15.07.2020

A teraz o świetlanej przyszłości naszego regionu,która w ramach kampanii najwięcej obiecał nam premier Morawiecki.


Tego jest tak duzo w całym kraju ,ze aż uszy puchną od słuchania.


Jedna z mniejszych obietnicu nas  to zachodnia obwodnica naszego miasta.

500+ dla emerytów na wakacje tez były ciekawe i mnóstwo bardziej poślednich ale miłych dla ucha.


Co nas zatem czeka.

Jedyne wyjście dla PiS to zdymisjonowanie Premiera Morawieckiego.

Innego rozwiązania nie ma.

Spełnił swoje zadanie.

Nakłamał gdzie się dało i ile się dało nawet w stosunku do powodzian.

A tak całkowitą winę zrzuci sie na Morawieckiego,ze z nikim obiecanek nie konsultował i po sprawie.

Jak myślicie.Kiedy będzie dymisja.

Jeszcze w wakacje czy po wakacjach.

user
Gosc 46.174.214.4 15:37:06 15-07-2020

Podkarpacie liderem ciemnoty i kołtuństwa! 90 procent nic nie czyta a wiedze czerpie z tvpis i trwam ! Co powie kaczor uznają za prawdę objawioną i polemika z takimi jest bezsensowna . Rację ma Tadeusz w diagnozie tego  zachowania cimnogodu Podkarpackiego. Ale jak kryzys zawita to  ci durnie może zrozumia jak ich zrobili w ch....a

user
mk 91.193.208.186 15:47:42 15-07-2020

"Gościu," rozumiem ,że jesteś na czele twej topowej listy która opublikowałeś . Czyli krótko mówiąc , jesteś   Number one , ale w lustrzanym odbiciu

user
zadowolona z ciemnogrodu 31.183.153.191 17:42:33 15-07-2020

niedoszły prezydent Trzask tez obiecywał pomoc powodzianom...

pewnie ze stołecznego  budżetu przeleje? chyba jednak nie bo jeszcze odszkodowania wywłaszczonym  z warszawskich kamienic nie wypłacone i na Czajkę potrzeba i jeszcze na komunikację miejską ... duży deficyt się zrobił

user
mk 91.193.208.216 23:20:26 25-07-2020

Do :gościa" ,  nie mieszkam w tym mieście, ale na przelatujące komety  to ty raczej powinieneś uważać .  Tadeusz to nawiedzony lewak , który pluje jadem nienawiści na wszystko i wszystkich  którzy nie podzielają jego anty polskich  i anty katolickich poglądów . Prawdopodobnie lewak   liberał  .

user
Zbyszek 81.161.192.180 15.07.2020

Nie rozumiem dlaczego tak wielu uzależnia swoje życie, plany i perspektywy od polityki. Nikt nie potrafi zadbać o siebie? Naprawdę potrzebujecie polityków do tego by cieszyć się życiem, więc po co te ubolewania, smutki i złość?  W poprzednim systemie nie było ludzi szczęśliwych?  Byli, bo nie zawierzyli politykom, ale sami kształtowali swoje życie. A dziś? Uzależnienie od tego co powie i zrobi polityk źle świadczy o człowieku, który uczepił się utopijnej wizji i marnej nadziei stwarzanej przez tę grupę ludzi. Od wielu lat widzę, że nic się nie zmieniło. Nadal narzekania, złość itp. Może warto zacząć myśleć pozytywnie i odrzucić utopię.

user
Gość 46.174.214.4 16:12:48 15-07-2020

Do Mk jestes nawiedzonym obrońcą pisiorow już dawno odleciałes! Uważaj na kometę która krąży nad Przemyślem ,zderzenie może być bolesne ale może zbawienne ! Ps co ci zrobił Tadeusz któremu do pięt nie dorastasz a tak bardzo go nienawidzisz!!!!

user
Franio 81.161.203.97 15.07.2020

Kłaniam ci się do pasa po samego k....  tobie się kłania słownik PiSowniii

user
Tadeusz 79.191.89.26 15.07.2020

Sa juz pierwsi wydutkani obietnicami wyborczymi

A tak wydutkali emerytow po prawidłowym głosowaniu.

Nie dostaną 500+ na który tak liczyli.

Spełnili swój obowiązek a teraz won z moich oczu.

https://turystyka.wp.pl/bon-turystyczny-500-nie-dla-emerytow-i-rencistow-wyborcy-moga-poczuc-sie-oszukani-6532329030802208a


user
JP 82.34.187.222 03:10:04 16-07-2020

- Nie będzie też emerytur stażowych

- nie będzie 14,15,16,17,18,....21,22 emerytury, o czym bredził  bajkopisarz Mateusz  (dla niektórych nawet ewangelista).

- nie będzie mającej wejść w życie już w 2016 r.  obniżki stawki VAT z 23 na 22%,

- nie będzie lepiej w gospodarce przynajmniej przez  dwa następne lata (np. mający swoje problemy Niemcy mogą zmniejszyć swój import z Polski nawet o 30%; m.in. akcesoriów dla przemysłu motoryzacyjnego, a podobne zamiary ma  jeszcze kilka innych państw),

- do końca br. może przybyć nawet 700-800 tys. bezrobotnych,

- nie będzie większych nakładów np. na służbę zdrowia, bo ewentualne zwiększenie jej budżetu z nawiązką zeżre inflacja, podobnie jak zwiększanie płacy minimalnej itp.


 Będzie "lepiej" dopiero w zapowiedziach rządu (z premierem Ziobro?) przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r.

user
Monia 81.161.203.97 15.07.2020

Podniesiemy płace minimalną do 3000 brutto w 2021 a 2022 roku do 4000 tak obiecywał prezes PiS przed wyborami parlamentarnymi nie zapominając o 14 emeryturze 

user
Obywatel 88.156.141.15 15.07.2020

Ciemny lud z Podkarpacia wszystko kupił włącznie z nagraniem Dudy, jak został zrobiony w bambuko przez Rosjan.

user
y 37.30.51.126 16.07.2020

mam dwójkę dzieci pracujemy oboje odkładamy miesięcznie 1000 zł. z 500 plus bo pensje nam wystarczają rocznie mamy 12 tys. Teraz bony 1000 zł. Wakacje co roku jak marzenie no i niech mi ktoś powie że w Polsce jest źle...

user
goscx 195.136.179.82 12:50:18 16-07-2020

Jeszcze trochę a te 500 będzie warte 50. Wszystko drożeje i drożeć będzie. Więc za bardzo się nie ciesz. Już rządzący planują likwidacje 500+ w 2021 roku. Kryzys!

user
bbb 83.5.186.215 16.07.2020

kto nie che 500+,  a otrzymuje?  prosze sie zglaszac ja wezme. 

user
jarekcda 89.238.50.214 26.07.2020

Lepiej dla Polski, że wybory wygrał Duda, bo Andrzej Duda promuje Polskę na świecie, sprowadza biznes do kraju, załatwił wizy do USA, samoloty F35, oddaje hołd polskim bohaterom i żołnierzom wyklętym, do przemówień nie potrzebuje kartki- ma wszystko zapisane w głowie, walczy o sprawiedliwe sądy i usuwa z tej kasty układy i powiązania, obniżył wiek emerytalny, 500+, 300+, 13 emerytura, utworzył wojska terytorialne, zbudował bazy amerykańskie w Polsce, projekt Via Baltika ...

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium