Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl
Mamy pod górkę, ale damy radę
Miniony tydzień nie szczędził nam ekstremalnych emocji. Najpierw koniec roku szkolnego do niczego niepodobny. Rodzice maluchów wraz z pociechami w kolejkach przed szkołami. W pełnym, epidemiologicznym rynsztunku, umówieni na określoną godzinę, odbierali świadectwa. Żadnej radości, tak charakterystycznej w momencie rozpoczynających się wakacji.

Starsi uczniowie w podobnej sytuacji. Żadnej „Sanówy”. Słynny plenerowy lokal nad przemyską rzeką nadal zabezpieczony folią i workami po przekroczeniu stanów alarmowych.

Pod koniec tygodnia, w piątkowe popołudnie, przez nasz region przewaliły się potężne ulewy. Najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie przeworskim, gminy Bircza i Dubiecko. Gigantyczna ulewa zniszczyła drogi, domy, gospodarstwa, mosty. Powyrywała słupy elektryczne, zalała studnie. Niszczyła uprawy. Całą noc z piątku na sobotę ze skutkami żywiołu walczyli strażacy z OSP, Państwowej  Straży Pożarnej.

W akcję włączyli się żołnierze WOT i funkcjonariusze BiOSG. Natychmiast mieszkańcy, w miarę możliwości, pomagali sobie nawzajem. Ruszyły także pierwsze akcje charytatywne. Ich pomysłodawcy organizują zbiórki pieniężne dla poszkodowanych. Władze gminne też zadeklarowały pomoc. Straty są szacowane, ale już wiadomo: bez pomocy rządowej gminy same sobie nie poradzą. Odruch solidarności z osobami, które ucierpiały wskutek ulewy, to jedyny pozytyw koszmaru, który nawiedził nas w miniony weekend.

Niestety na tym nie koniec emocji. Lotem błyskawicy Przemyśl obiegła informacja o prawdopodobieństwie kronawirusa w parafii Ostrów pod Przemyślem. Dla niezorientowanych to obecnie sypialnia miasta z dużymi osiedlami domów jednorodzinnych i nowo budowanych bloków. Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu z 28 czerwca nie pozostawia złudzeń. „Osoby uczestniczące w obrzęch religijnych Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Odastrowie koło Przemyśla w dniach od 20 do 27 czerwca 2020 r. proszone są o obserwowanie swojego stanu zdrowia” – czytamy w komunikacie.

Inspektor powiatowy zaleca takżea w razie niepokojących objawów pilne skontaktowanie się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu. To drugi przypadek w krótkim czasie dotyczący parafii. W poprzednim wydaniu pisaliśmy o podobnej sytuacji w jednej z parafii w Przeworsku. Nie byliśmy w ubiegłym tygodniu rozpieszczani, ale damy radę. Jeden warunek: zdrowy rozsądek przede wszystkim.                    

 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.89.25 01.07.2020

My zawsze mamy pod górkę.

A nawet jak już mamy z górki to w ekspresowym tempie robimy wszystko by mieć pod górke.

I wówczas jesteśmy w żywiole.

Wymagamy by nam inni współczuli,żałowali,litowali się nad nami.

Pomagali nam poniewaz kiedyś cierpieliśmy

Taki nasz urok.

Na szczęście tak nie jest.

Nikt nam nie współczuje,nikt nie żałuje.

Musimy sami obnosić się ze swoimi problemami najczęściej z dalekiej zaszłości,którymi żyjemy na co dzień.

Nie chcemy miec lepiej a wręcz domagamy się by inni mieli tak samo źle jak my.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium