Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Przemyśl
Nikt nie powinien zostać bezkarnym!
Obraźliwy lub pełen agresji komentarz zamieszczony w internecie. Działanie przejawiające złość, wrogość, lekceważenie, nienawiść wobec kogoś. Chęć obrażania innych. Przekonanie o byciu osobą anonimową. Treści publikowane nie posiadają żadnej wartości i mają na celu tylko i wyłącznie sprawienie przykrości, upokorzenie danej osoby czy grupy. Przyczyną bardzo często jest zazdrość, niezadowolenie ze swojego życia czy działań oraz przykre doświadczenia. To hejt. Różne są jego oblicza.
Pod koniec września 2019 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się jeden z etapów projektu przemyskiej Kontrabandy Literackiej pod hasłem „Zatruty język”. Miał uświadomić młodym przemyślanom, czym tak naprawdę jest hejt. Najważniejszą osobą podczas spotkania był prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
fot. UM Przemyśl
Pod koniec września 2019 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się jeden z etapów projektu przemyskiej Kontrabandy Literackiej pod hasłem „Zatruty język”. Miał uświadomić młodym przemyślanom, czym tak naprawdę jest hejt. Najważniejszą osobą podczas spotkania był prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Na początku lat 60. XX wieku przeprowadzony został tzw. eksperyment Milgrama, który badał posłuszeństwo wobec „autorytetów”. Jego celem było sprawdzenie, czy jeden z narodów ma szczególne predyspozycje do okrucieństwa i posłuszeństwa. Eksperyment pokazał, że ludzie są bardzo podatni na sugestie i chętnie stają się okrutni. Podobnie jest w internecie. Jeżeli robi to określona, zamknięta grupa, dołączamy do niej i piętnujemy.

Hejtowanie w sieci niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Przede wszystkim dla osoby lub grupy, która jest obrażana lub wyśmiewana, ale także dla hejtera. W mediach wielokrotnie pojawiają się doniesienia o podejmowanych przez osoby poszkodowane próbach popełnienia samobójstwa. Wiele z nich targnęło się na swoje życie. Problem dotyczy zwłaszcza nastolatków. Tyle że należy mieć świadomość, że umieszczanie obraźliwych komentarzy w sieci nie jest bezkarne. Każda obrażana osoba czy grupa ma prawo zgłosić to najpierw na policji, a później do sądu.

Niedawno bezwzględny, wulgarny, rynsztokowy wręcz hejt dosięgnął przemyskich policjantów. Na fanpage’u jednego z przemyskich osiedli mieszkaniowych. Dlaczego? Bo… ośmielili się jednemu czy drugiemu bezmózgowcowi zwrócić uwagę, że jego obowiązkiem jest zakrycie ust i nosa.

Problemem hejtu zajmują się ważne, znane osoby. Próbują tłumaczyć, jak temu przeciwdziałać. Wezmę pierwszy lepszy z brzegu przykład. Pod koniec września 2019 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się jeden z etapów projektu przemyskiej Kontrabandy Literackiej pod hasłem „Zatruty język”. Miał uświadomić młodym przemyślanom, czym tak naprawdę jest hejt. Najważniejszą osobą podczas spotkania był prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

– Jedynym skutecznym sposobem na hejterów jest ignorowanie ich. Nie reagujcie na niegrzeczne zaczepki. To nie ma sensu… Każda reakcja nie tylko jeszcze bardziej ich nakręca, ale też odsłania słabości. Bo musicie pamiętać, że sianie nienawiści nie jest oznaką siły, a bezradności i braku argumentów – powiedział do zgromadzonej młodzieży włodarz nadsańskiego grodu.

W pełni, Panie Prezydencie, się z Panem zgadzam.
8 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.66.93 21.05.2020

Padło ziarno na podatny grunt.

Poczatki hejtu w naszym kraju to poczatki jednej z partii politycznej w naszym kraju.

Jej język podstawowy to jezyk nienawiści na każdyej płaszczyźnie.

To w tej partii skupiającej różnego rodzaju miernoty i to nie tylko intelektualne przekonanie,ze jest się ważnym jeżeli kogoś obraza,poniża i stosuje inne praktyki niegodne rodzaju ludzkiego.

To tam wszelakie zło uchodzi za standard dobra gdzie nie liczą si e dobre cechy człowieka.

Oszustwo w żywe oczy,jawne okradanie pod płaszczykiem działalnosci  politycznej czy też gospodarczej.

To tam jest malecznik hejtu.

A kto go przejął też widać,ze nie młodzież lecz odpady wychowane w środowiskach podatnych na wszelkiego rodzaju zło.

Nie oszukujmy się,ze mieli i mają też pomocników ,którzy za kasę są zdolni do wszelkich plugastw.

 A jak walczyć to wszyscy doskonale wiemy.To tylko chwasty.

user
kasander 89.68.175.84 21.05.2020

Póki co, okazało się, że tzw. hejtem na największą, masową skalę zajmują się zatrudnieni w Ministerstwie Sprawiedliwości ludzie, ba - całe działy. Także w innych ministerstwach utworzono specjalne komórki do hejtowania. Tam należy adresować żale a nie do pojedynczych sfrustrowanych internautów, którzy coś tam czasami napiszą w gniewie nie mogąc już patrzeć na oszustwa i złodziejstwo jakie dzieje się na naszych oczach.

user
tsa 94.40.75.201 21.05.2020

YOUTUBE.COM - KABARETOWA SCENA DWÓJKI - CZESUAF - MOWA NIENAWIŚCI

user
Mój nick 37.47.121.6 21.05.2020

Całe OKWP to jeden wielki hejt. 

user
czy ten komentarz to już jest hejt? 185.25.123.130 23.05.2020

Widzę, że pan redaktor pod pretekstem zwalczania tzw. hejtu chętnie by zamknął usta wszystkim tym, którzy mają czelność napisać w komentarzu cokolwiek krytycznego lub piętnującego badziewny poziom tej gazetki i gooowniane tematy na jej łamach poruszane.  Jak tam panie mars, żaden helikopter LPR-u nie wylądował dziś pod Birczą byście mogli zamieścić "fotorelację" z tak wiekopomnego eventu? 

user
! 185.239.43.6 24.05.2020

Panie redaktorze, słowo bezmózg dziennikarzowi na poziomie nie przystoi

user
Ciekawski 185.38.225.8 25.05.2020

Świetny artykuł panie godos. Pozostaje jedynie pytanie, dlaczego pan jest niezadowolony ze swojego życia. 

user
gosc 195.136.178.82 26.05.2020

Zgadzam się, nikt nie powinien zostać bezkarnym. Również ci policjanci, którzy brutalnie pacyfikowali protesty przedsiębiorców w Warszawie.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium