Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Zmieńcie język
Panie i panowie, żyjący z polityki – zmieńcie język debaty politycznej! Dajcie przykład swoim wyborcom, jak rozmawiać o trudnych sprawach bez agresji słownej. Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza była tragicznym dowodem na to, jak język wpływa na niektórych ludzi. Może prowokować ich do zachowań kryminalnych. Nie każdy potrafi oddzielić grę słowną od rzeczywistości. W obecnych czasach nawet tuzy intelektu nie do końca sobie z tym radzą.

Od początku istnienia Internetu apelujemy do wszystkich komentujących teksty dziennikarzy ŻP na forach internetowych, aby były one wolne od hejtu. Kasujemy te, które łamią prawo. Pod pretekstem wolności wypowiedzi nie może być przyzwolenia na anarchię słowną, nawoływanie do przemocy, chamstwo, a nie rzadko głupotę. Stosujemy tę zasadę bez względu na to, kogo ona dotyczy: polityka, samorządowca, VIP-a, celebrytę czy tak zwanego zwykłego obywatela.

Niestety w ubiegłym tygodniu przemyślanin K.K., na stałe mieszkający w Warszawie, nie tak dawno prominentny przedstawiciel przemyskiej Nowoczesnej pozwolił sobie na skandaliczne wpisy, dotyczące prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Nawoływał w nich do czynów karalnych, do pozbycia się prezesa PiS włącznie. Sam deklarował gotowość popełnienia tych czynów. Na szczęście zareagowała policja. Już w poniedziałek, 11 maja, K.K. stanął przed prokuratorem. I trzeba tę szybką reakcję nagłośnić, aby przekaz dla wszystkich był czytelny: dziesięć razy się zastanów, zanim puścisz wodze własnej głupocie. A jak puścisz, spodziewaj się szybkiej reakcji policji.

Można by oczywiście szukać od razu klucza politycznego. Co zresztą z lubością uskuteczniają ściśle określone media, ale czy naprawdę o to chodzi? Dokąd w debacie politycznej doszliśmy? Jak bardzo politycy rozhuśtali nasze emocje?  Jak one, szczególnie teraz, nakładąją się na nasze stresy związane z obawą o zdrowie swoje, swoich najbliższych, z obawą o miejsca pracy, budżety domowe.

Wreszcie pytanie najważniejsze: czy leci z nami pilot? Czy jest ktoś, kto potrafi załagodzić wyniszczający spór? Czy – po raz nie wiadomo który w naszej historii –  doczekamy się niekwestionowanego autorytetu? W dzisiejszym wydaniu ŻP piszemy o apelu biskupów nawołujących o złagodzenie politycznego sporu. Ale czy ktoś ich posłucha?

7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.66.93 13.05.2020

Wszystkie obecnie opcje polityczne  biorą udział w hejcie i sianiu nienawiści.

Ale to zwolennicy prawicy w latach 90-tych wprowadzili ten język na rodzimy grunt. Celowały w tym szczególnie środowiska kościelne skupione wokół kilku kościelnych mediów. To tam padały mocne konkretne oceny  oraz język mściwości roznoszony na parafie.

Wieszanie zdrajców,wyżynanie komunistów,zdrajcy,pachołki judasze,resortowe dzieci oraz zwykłe podłości.Padło to na dobry grunt gdzie dwaj bracia wykorzystując wytworzona atmosferę załozyli partię ,zbratali sie z kibolami i się zaczeło.

 

Teraz kiedy tuba kościelna jest wyłączona  prze koronowirusa a media"publiczne"  mimo środków i starań nie umieją  w pełni zagospodarować tej pożywki zaczynają wyłazić demony radykalizmu tylko w odwrotną stronę.


Co z tego wyniknie nie wiadomo ale raczej nic dobrego.


user
mk 91.193.208.109 18:32:09 20-05-2020

Zmień leki , lekarza i Bóg jeden co jeszcze.  A JUŻ MYŚLAŁEM ,ŻE TYM OSOBNIKIEM Kamil , chyba Kurasz em  jesteś ty . ale widać po twoich wpisach jesteś już też bardzo blisko do jego poziomu, 

user
Radical News 94.40.75.201 15.05.2020

''To wybór przede wszystkim etyczny. Uważam że jedzenie mięsa w dzisiejszych czasach jest totalnie niemoralne. Hodowane na rzeź zwierzęta, są jak dzieci. Niewinne, bezbronne, odczuwające strach i ból. Od maleńkości stosowana jest wobec nich okrutna przemoc, Wierzę że ten strach zostaje w tym mięsie, a my później tę przemoc zjadamy'' - Aktorka Magdalena Popławska: Dlaczego nie jem mięsa - Wyborcza.pl

user
Radical News 94.40.75.201 00:24:55 15-05-2020

YOUTUBE.COM - POZNAJ TO CO JESZ


YOUTUBE.COM  - TOI LUZJA - MIĘSO ZABIJA


YOUTUBE.COM - MIĘSO - REKLAMA SPOŁECZNA

user
Radical News 94.40.75.201 00:32:34 15-05-2020

''Obecnie ludzie trzeciej i czwartej klasy noszą stroje prezydentów i królów. Jednak ich jedynym interesem jest plądrowanie pieniędzy obywateli oraz zabijanie krów. Taki jest król kali yugi. Siudra ubrany niczym król bardzo biegły w zabijaniu krów.'' - Prabhupada


YOUTUBE.COM - POLSKA UBOJNIA 2015


LISTA WSTYDU - WEGANIZM.COM

user
Martin G 176.118.43.74 28.05.2020

Поэтому, конечно, смена политического языка принесет пользу. Независимо от того, как мы живем в то время, когда слова могут решить войну, мы должны подавать лучший пример. Кстати, вы можете принять во внимание еще один очень полезный сайт, который поможет вам написать эссе. Не упустите эту возможность. 

http://essaylab.co.uk/

user
Treex 176.118.43.74 28.05.2020

So of course, a change in political language will benefit. No matter how we live in a time when words can solve war, we must set the best example. By the way, you can take into account another very useful site that will help you write Essay. Do not miss this opportunity.


http://essaylab.co.uk/

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium