Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 154/2020, Wtorek 2 czerwca 2020 r., Erazma i Marianny
Opublikowano
Każdy towar ma swoją wartość
To, że w krajach autorytarnych i totalitarnych rząd danego państwa stanowi władzę absolutną, wiemy wszyscy. Przywykliśmy już do tego, że w tych państwach nie szanuje się praw obywatelskich, wolności słowa, wolności gospodarczej, religijnej, światopoglądowej, a mieszkający tam ludzie poddawani są indoktrynacji ideologicznej i nakazom płynącym z najwyższych szczytów władzy.

Według raportu The Economist Intelligence Unil systemy takie obowiązują w 91 krajach. W pozostałych państwach obowiązuje system demokratyczny i to, jak podkreślają autorzy opracowania, nie we wszystkich zachowana jest pełna swoboda wypowiedzi. W związku z tym, że parafrazując Churchilla, demokracja to najgorsza forma rządów, ale nikt lepszej nie wymyślił, można się spodziewać, że mieszkaniec kraju demokratycznego powinien mieć  zachowane prawa  wynikające z zasad tego ustroju.

Powinien, ale rodzi się pytanie, czy na pewno ma lub czy na pewno będzie mieć. Pomijam tutaj element tajności korespondencji elektronicznej,  czy rejestrowanie przez operatorów rozmów telefonicznych, bo można wyjść z założenia, że jak nie chcesz, by cię  ktoś kontrolował, to nie korzystaj z tych urządzeń. To pokrętne tłumaczenie, ale przyjmijmy je dla uproszczenia, bo w końcu to podmioty prywatne, które teoretycznie nie powinny podlegać jurystykcji politycznych przywódców.

Gorzej, gdy ci wprowadzają ustawowy nakaz przechowywania danych i uzurpują sobie prawo do korzystania ze zgromadzonych zasobów tych danych. Ale zamiar wprowadzenia termowizyjnej kontroli temperatury w galeriach handlowych to kolejny krok do wzmożenia kontroli personalnej.  Pod przykrywką walki z wirusem, może zostać wprowadzony do powszechnego użytku system, który pozwala nie tylko na kontrolę temperatury, ale również na ukryty, bezzgodowy monitoring parametrów emocjonalnych  jednostki. Z dostępnych w ogólnym obiegu materiałów wynika, że wystarczy zainstalować odpowiednie aplikacje i można pozyskiwać tzw. dane wrażliwe wskazane w art. 9 ust. 1 RODO, jakimi są informacje o naszym stanie zdrowia, w szczególności określające nasz stan emocjonalny.

Ponadto istnieje możliwość  zarejestrowania promieniowania biomagnetycznego, stanowiącego pole fenomenologiczne poszczególnych narządów i organów naszego ciała. Daje to określone korzyści pozyskującemu takie dane. Może je sam wykorzystać, równie dobrze może je nieformalnie sprzedać innym podmiotom. 

Przewrotnie można zadać pytanie, po co to komu.  Odpowiedź jest dwojaka. Wykorzysta to handel, ukierunkowując reklamę pod konkretne osoby i ich potrzeby, oraz wykorzystają służby specjalne, które mogą być zainteresowane konkretnymi osobami. Każdy towar ma swoją wartość, więc i dane wrażliwe również. System permanentnej inwigilacji obywateli realizuje już Chińska Republika Ludowa, obecnie system kodów QR w Moskwie wprowadza Federacja Rosyjska, teraz widocznie czas na inne kraje.                          

#koronawirus #inwigilacja #służbyspecjalne #termowizja #systemypolityczne  

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.69.149 11.05.2020
user
lol 188.146.96.108 11.05.2020

A ja myślałem, że będzie o wyborach...

user
Kris 82.25.150.98 22.05.2020

100% racji w powyzszym artylule.

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium