Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl, Przeworsk, Region, Lubaczów
Szanuj samorządowca swego
Od pewnego już czasu obserwuję proces obarczania samorządów cudzymi obowiązkami. Myślę, że władze centralne zaczęły grać w otwarte karty z lokalnymi od momentu przyznania nauczycielom podwyżek, za którymi nie poszły adekwatne pieniądze. Potem był temat cen za wywóz śmieci. Niezbyt szczęśliwe rozwiązania prawne, sprzężone z komplikującą się sytuacją na rynku śmieci sprawiły, że samorządy zbierały cięgi od rozjuszonych skalą podwyżek mieszkańców, mogąc jedynie uśmiechać się do złej gry. Procesu, o którym mówię, nie przerwała era koronawirusa.

Kiedy z dnia na dzień zamknięto szkoły i nakazano naukę zdalną, to jej organizację powierzono włodarzom gmin i dyrektorom placówek. Owszem, gdzieś po drodze ułatwiono zakup laptopów dla uczniów, ale wobec skali i rozmaitości problemów z nauką zdalną to kropla w morzu potrzeb. Od ubiegłego tygodnia żyjemy z kolei otwarciem przedszkoli. Ich przywrócenie do działania znów ma zorganizować samorząd. Nie wyobrażam sobie wprawdzie, jak przedszkolanka ma 3-latkowi wpoić zasady bezpieczeństwa czy wyjaśnić schowanie pluszaków, ale to i tak drobnostka wobec konieczności wdrożenia  szeregu innych wytycznych. Na przykład, kto i na jakiej podstawie ma określić, czyje dziecko do przedszkola można przyjąć? Włodarz gminy stanie więc przed dylematem: otworzyć czy nie otworzyć. I cokolwiek zrobi, będzie źle i rozsierdzi rodziców. Nie wiem tylko, czy te kamyczki wrzucane do ogródka samorządom to działanie mające rozwalić je od środka, bo są ostatnim bastionem wymykającym się wszechwładzy Zjednoczonej Prawicy, czy też powód jest bardziej prozaiczny – przerzucić odpowiedzialność na innych jest zawsze najłatwiej. Tak czy siak patrzę dziś na naszych samorządowców z sympatią. Owszem mają wady, oczywiste jest jednak to, że łatają, jak mogą, organizację wielu kluczowych dla funkcjonowania państwa obszarów i za to należy im się szacunek.

 

6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.69.149 07.05.2020

Już niedługo cała odpowiedzialność spadnie na samorządy i to one bedą się martwic o wszystko co jest możliwe dla mieszkańca.

Rząd jedynie będzie zbierał podatki z których nawet marna część nie przeznaczy na samorządy a obowiązków co miesiąc będzie przybywać.

Będzie tak jak w Rosji gdzie rząd uciekł od wszystkiego pozostawiając sobie jedynie kasę i policję na którą kasy nie załuje.

 A my mamy juz pełna inwigilację i najwyższy czas na pały

user
mk 91.193.208.144 07.05.2020

Rozumiem  panie Pacek ,że tak samo napisałby pan ,gdyby to przy władzy byli lewacy , liberałowie   na czele z wnuczkiem z wermachtu , her Thuskiem .Czy tak ? Proszę o odpowiedż .

user
gosc 195.136.178.82 07.05.2020

Niestety, to nasze największe nieszczęście, które nas dotknęło. Pandemia i nieudaczny, nieodpowiedzialny i ze wszech miar kłamliwy  oszukańczy rząd pisowski sterowany przez  kłamce  kaczyńskiego,

user
gość 185.25.123.141 20:53:38 10-05-2020

mniej ubeckiego TVN to może mózg ci odparuje

user
Kon 46.174.214.4 11.05.2020

Więcej tej szczujni TVP PiS i będziesz szczęśliwy i głupi baaaardzo długo!!!

user
Kasia 155.133.92.98 12.05.2020

Brawo !

W końcu jedyny sprawiedliwy w redakcji, który widzi więcej niż pieniążki z pisu i okw

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium