Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
W biznesie nie ma sentymentów?
Kto z mieszkańców Przemyśla chociaż raz nie robił zakupów w kultowym sklepie na przemyskich podcieniach w sklepie obuwniczym Bolesława Ekierta, niech pierwszy każe mu zwijać interes. Ja do nich nie należę, bo jeszcze jako szczeniak czatowałem na dostawę chińskich trampek do kosza i czeskich tenisówek.
W biznesie nie ma sentymentów?
fot. Agata Czereba / UM Przemyśl

Tak, tak, pewnie młodsi czytelnicy nie uwierzą, ale za PRL- u produkt chiński nie kojarzył się z najgorszym badziewiem. A trampki do kosza lub halowej piłki nożnej, białe, do kostki, na grubej gumie należały do towaru luksusowego. Asortyment obuwniczy pan Bolesław miał nieprzebrany. Wczasach słusznie minionych do sklepu na podcieniach ustawiały się kolejki. Wolny rynek nie zaszkodził firmie Ekbut, ale Eldorado bezpowrotnie się skończyło. Dopiero pandemia koronawirusa może wymazać z mapy kultowy sklep na przemyskim Rynku. Po 58. latach działania w branży pan Bolesław wysłał list do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Pismo zawiera dramatyczną prośbą o zwolnienie z czynszu za lokal.

– Z powodu zaistniałej sytuacji, a przede wszystkim w związku z rządowymi zakazami zmuszony zostałem do przerwania prowadzenia działalności handlowej w branży obuwniczej i galanterii skórzanej z dniem 2 kwietnia 2020 r. w lokalu w Przemyślu, Rynek 18, który wynajmuję od Gminy Przemyśl od 58 lat (…). Nadmieniam, że mam 76 lat, jestem osobą niepełnosprawną kat. I, mój stan zdrowia ciągle się pogarsza, a wysokość mojej emerytury nie wystarcza nawet na pokrycie czynszu za ww. lokal. W tym przedziale czasowym (58 lat) nie korzystałem, ani też nie otrzymywałem żadnej pomocy w remontach wynajmowanych lokali od miasta, czynsz wpłacałem w miarę regularnie, a tylko za wynajem lokalu do kasy gminnej firma moja wpłaciła w przeciągu 58 lat ponad 2 miliony złotych. Przez wiele lat setki tysięcy przemyślan było zadowolonych z zakupu obuwia w mojej firmie, w której zatrudniałem w latach poprzednich ponad 20 pracowników, a i przeszkoliłem też ponad 60 praktykantów z tutejszej szkoły handlowej – pisze pan Bolesław.

List Bolesława Ekierta wpisuje się w toczącą się między władzami miasta a handlowcami dyskusję o obniżeniu czynszów. Wielu właścicieli sklepów, ale także przedsiębiorców znalazło się w bardzo podobnej sytuacji. Nie wiadomo, co odpowie Ekiertowi prezydent, ale na pewno odpowiedź z uwagą przeczyta  nie tylko sam zainteresowany. Bo czy długość prowadzenia biznesu to wartość rynkowa, czy sentymentalna? Oto jest pytanie Panie Prezydencie!  

  

 

 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
qaz 145.237.2.226 06.05.2020
Pamiętam ten sklep "od zawsze", do dziś robię tam zakupy, to jedyny w Przemyślu  sklep jaki znam, w którym można kupić porządne glany. Serdecznie pozdrawiam P. Ekierta i życzę powodzenia!
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium