Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Przemyśl
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni partnerstwo nam narzucał…
Pismo podpisane przez burmistrza niemieckiego Paderborn Michaela Dreiera, skierowane do przewodniczącej rady miasta Przemyśla Ewy Sawickiej i prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, nie ma nic wspólnego z pluciem ani narzucaniem czegokolwiek.

Przemyśl od 1991 roku ma podpisaną umowę partnerską z Paderborn. Był to bodaj jeden z pierwszych dokumentów tego typu na poziomie odradzającej się w Polsce samorządności. Duchem sprawczym okazała się nieżyjąca już Heidi Wernerus-Neumann, gorąca orędowniczka pojednania polsko-niemieckiego. Pismo parafował w imieniu przemyskich samorządowców ówczesny prezydent Przemyśla Mieczysław Napolski. Tak rozpoczęła się, trwająca do dzisiaj, bardzo dobra współpraca na linii Paderborn – Przemyśl. Setki wyjazdów młodzieży, dziesiątki wizyt samorządowców, wymiana kulturalna. Niemieckie karetki i autobusy zasilały przemyski tabor. A Heidi Wernerus-Neumann od pierwszych kontaktów bardzo mocno wspierała ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową i ruchową w Przemyślu. Umowa trwała do dzisiaj, ale czy potrwa? Oto hamletowskie pytanie.

Na fali walki z ideologią gender, wzorem kilkudziesięciu innych samorządów w Polsce, część przemyskich racjów w sierpniu ubiegłego roku przyjęła oświadczenie o mieście wolnym od LGBT. Jak rozumiem, radni kalkulowali w sposób następujący: my przyjmiemy oświadczenie i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ludzie przestaną mieć niezdrowe ciągoty, a osoby homoseksualne zrozumieją pod wpływem przyjętego dokumentu, jak bardzo błądzą i się nawrócą na ciągoty normą uświęcone.

Założenie przemyskich rajców okazało się tyleż urocze, co naiwne. O wiele łatwiej wystosować kolejne oświadczenie, z którego nic nie wynika, niż rozwiązać realny problem. Wróćmy do naszych zaprzyjaźnionych rajców z Paderborn. Delikatnie zasugerowali, że jeżeli ich koledzy znad Sanu nie zmienią decyzji, zerwą umowę partnerską z Przemyślem. Kto, jak kto, ale Niemcy najlepiej pamiętają, czym się kończy wykluczanie narodów, wszelkich mniejszości, w tym mniejszości seksualnych. Okazali się w przeszłości arcymistrzami w tej dziedzinie. Fama o Przemyślu, jako mieście nietolerancyjnym, po raz kolejny pójdzie w świat. Ale co tam. Jak Niemcy zerwą umowę, trzeba będzie zmienić nazwę jednego z rond w mieście. A to nasi radni potrafią znakomicie. Bo już zadbać, na ten przykład, o czyste przystanki to już niekoniecznie.

I może jeszcze jedno. Moim skromnym zdaniem samorządowcy jak ognia powinni unikać tematów ideologicznych. Szczególnie w takim mieście jak Przemyśl. Powinni je zostawić politykom na szczeblu parlamentarnym. Ale być może się mylę.          

 

13 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.72.63 11.03.2020

Co raz bliżej nam do Mongołów niż do cywilizowanej Europy czy też takiego świata.


user
Przemyślak 31.0.23.235 11.03.2020

Panie redaktorze, dobrze Pan napisał. Tylko czy ci geniusze potrafią czytać ze zrozumieniem?

user
gość 185.18.133.57 11.03.2020

Panie redaktorze, prosze wytłumaczyć tylko co jest "uroczego" w podpisywaniu uchwał wymierzonych przeciwko wyimaginowanemu wrogowi, żeby zyskać poklask mocodawców politycznych? Pan Radny Lasek zapytany w żaden sposób nie potrafił wytłumaczyć przeciwko czemu lub komu jest ta uchwała, bo nie istnieje nic takiego jak "ideologia LGBT". Pan Radny chciał zabłysnąć  i przypodobać podobnym sobie kołtunom, pokazać jaki jest bezkompromisowo katolicki, to niech on teraz osobiście się tłumaczy do Padeborn o co mu właściwie chodziło. A może jeszcze Pani Przewodnicząca Sawicka wytłumaczy dlaczego się wstrzymała od głosu.

user
Kristoff 81.161.203.115 07:24:34 12-03-2020

Uchwała jest kretyńska i nie tylko nie wywołuje żadnych skutków prawnych, lecz ośmiesza jej autorów. Spokojnie mogli podjąć taką uchwałę w której wyznają, że boją się pająków, węży i koronawirusa. Co do samej ideologii to bym polemizował. Nie mówię, że istnieje ona "na papierze", ale osoby z tego kręgu niestety próbują narzucać innym swoje racje, a to już nie jest miłe. Osoby te mają wpływ na państwowe instytucje, władze itp. Skutki ich działań są widoczne. Osobiście się tego nie boję, traktuję to jako folklor, ale obawiam się, że w ślad za nimi inni cudacy zaczną domagać się jakichś praw i np. złodzieje będą domagać się akceptacji swojego zachowania tłumacząc to, że sprawia im to przyjemność, więc nikt nie powinien im w tym przeszkadzać, bo to dla nich stres.

user
Conan 46.134.8.233 11.03.2020

Ciemnogród, głupota i nietolerancja zataczają w naszym kraju coraz szersze kręgi podsycane ponurą propagandą TVPiS opłacaną z kieszeni podatników. Stajemy się dziwolągiem w cywilizowanym świecie...

user
ciemnogród 185.18.133.88 18.03.2020

Teraz pewnie w ramach "rewanżu'zmienią nazwe ronda

user
Jarek 31.0.84.254 21.03.2020

Powiat Ciemnogrodzki! 

user
darek 85.89.174.188 22.03.2020

"O wiele łatwiej wystosować kolejne oświadczenie, z którego nic nie wynika, niż rozwiązać realny problem"


Ciekawe co redaktorek ma na myśli, sądzę, że... nic

user
JP 82.34.187.222 27.03.2020

Żal serce ściska, gdy pomyślę co zostało nam z wizytówki miasta otwartego, wielokulturowego itd. Co skłania niektórych "polityków" zwanych radnymi do tego, aby zmienić Przemyśl w zapyziałą, zabitą deskami pipidówę - ciemnogród, którego trzeba się dziś wstydzić nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami?      

user
suak 117.5.157.54 08.04.2020

Implement directives issued by the state. Everyone joins hands to fight against epidemics, limiting moving out indoors to keep the living environment clean. bmi calculator

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium