Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 98/2020, Wtorek 7 kwietnia 2020 r., Donata i Rufina
Opublikowano
Jarosław
Samorząd się degraduje?
Do takiego wniosku dochodzę po zamknięciu cyklu sesji rad gminnych przełomu stycznia i lutego. Mam po nim coraz wyraźniejsze przekonanie, że coś w tym samorządzie nie do końca gra. Nie chodzi już nawet o to, co w tym samorządzie nie grało mi od zawsze: dyskusje przekraczające granice dobrego smaku, balansowanie na niejednoznaczności przepisów prawa, a niekiedy niechlujstwo czy brak kompetencji.

Problem tkwi w tym, że samorządność ucieka z sesji rad. Kiedy w 2018 wprowadzono obowiązek transmitowania obrad, wydawało się, że transparentność sprawowania władzy samorządowej wskoczy na niespotykany dotąd poziom. Efekt jest zupełnie inny. Jest wprawdzie kilka wyjątków, w większości jednak przypadków oglądamy znudzonych panów i panie podnoszących ręce i przyciskających przycisk. I nic więcej. Zatrważające jest to, że coraz więcej samorządów idzie jeszcze o krok dalej i tnie sesje do minimum. I tak w jednej z gmin wszystkim muszą starczyć przeczytane nagłówki uchwał. O tym, by ktoś próbował wyjaśnić: „po co?” „dlaczego tak”, nie ma co marzyć. W innej do dziś nieznana jest stawka za śmieci. Radni ją ustalili, nawet skomentowali, ale na sesji jej nie podano, na stronach urzędu też próżno jej szukać. Tajemnica. Jeszcze gdzie indziej stwierdzono, że oddawanie głosu osobom spoza rady to rzecz zbędna, tym bardziej, że osoby te nie zawsze chciały mówić rzeczy miłe. Coraz wyraźniejsza jest tendencja, by kluczowe dla gminy decyzje zapadały w miejscach ustronnych, a na sesjach tylko się je przyklepuje, bez zdawania racji. Tworzy się więc coraz mocniejsze wrażenie, że celem nie jest wypracowanie rozwiązań najlepszych dla ogółu, ale takich, które przełożą się na przedłużenie mandatu burmistrza, wójta czy radnego o kolejną kadencję. Nie jestem jednak pewien, czy oto akurat w samorządzie chodzi.

6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
gosc 46.174.214.4 14.02.2020

Gmina Radymno liderem !

user
Gosc 5.173.56.181 14.02.2020

A jakze gmina Radymno liderem! Jako pierwsza zlikwidowala w obradach sesji  wolne wnioski , zapytania i interpelacje.Jako pierwsza nie powiadamia o terminach sesji.Jako pierwsza nie slucha  glosow soltysow  i wyborcow.Gratulacje dla p.Wojta p. Przewodniczacego i Radnych.oni maja sie wysmienicie.Zal mi tylko ludzi ze daja sie tak oglupiac  a moze juz sa tak glupi  ze wiecej sie nie da ich oglupiec? 

W kazdym razie gratulacje dla madrych , glupich, cwaniakow i przebieglych.Kazdy ma w tym swoj UDZIAL.

user
gosc 46.174.214.4 14.02.2020

Jawnosc to prawa mieszkancow do poznania wszelkich dzialan podejmowanych przez wladze gminy  ! Rozwoj natomiast to przejrzyste  i uczciwe dzialania dazace do zapewnienia jak nalepszych warunkow zycia w naszej  gminie ! SZANOWNI PANSTWO glos oddany na mnie bedzie  dla mnie zobowiazaniem  Zrobie  wszystko by nie zawiesc Waszego zaufania . Nasza gmina zasluguje na sukces. Zapewni go JAWNOSC I ROZWOJ !!!! Wiecie kto napisal  ?!!!!!

user
Gosc 5.173.56.181 14.02.2020

Pamietam doskonale kto podpisal Obecny wojt gminy Radymno a wtedy kandydat jedyny i najlepszy..I on to realizuje tylko cos mu rada przeszkadza spelniac obietnice.Ta przednia trojca za glownym stolem.

Wojt chce cos madrego powiedziec a tu mu przewodniczacy glosu nie udziela i odpowiada "szef" albo sekretarz .Zreszta innym tez ogranicza prawo do dyskusji.Wojt ok tylko z ta rada cos nie tak.


user
Gość 46.174.214.4 21:25:38 14-02-2020

Chciałbym w to uwierzyć w to co napisałeś lub napisałaś ! Za  bardzo dobrze znam to " towarzystwo"  kiedyś się o tym przekonamy !

user
Wojtek 81.161.203.104 15.02.2020

Człowiek, który coraz częściej upada moralnie, który dla swoich korzyści, dla pieniędzy, dla chwały,  jest w stanie sprzedać nawet swoje "dziewictwo" tworząc grupę, która myśli podobnie i ma podobne cele nie może tworzyć czegoś dobrego. Mądrzy ludzie uciekają od takich spraw, a kto na tym korzysta? Właśnie tacy jak wyżej. I to oni zgodnie zresztą z zasadami demokracji układają nam świat i nasze życie. Widziałem wielu głupków, wybrańców ludu, którzy tworzyli gremia oczekując dla siebie szacunku. Ten świat, jaki widzimy musi upaść. Demokracja się nie sprawdziła, bo idioci nią zawłaszczyli i nami rządzą.

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium