Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 98/2020, Wtorek 7 kwietnia 2020 r., Donata i Rufina
Opublikowano
Przemyśl
Okropny numer ŻP
Muszę Was, Drodzy Czytelnicy Życia Podkarpackiego, przeprosić. To wydanie jest monotematyczne. Bardzo tego w redakcji nie lubimy. Tygodnik powinien iskrzyć się za sprawą licznych, wielobarwnych tematów. A tu nie ma sposobu jak uciec przed całym ciągiem zdarzeń, dotyczących jednej sprawy. Miniony tydzień i początek obecnego zdominował temat służby zdrowia, a przede wszystkim sytuacji finansowej w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Najpierw wizyta w Przemyślu Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego¹. Na zaproszenie posła Marka Rząsy (PO) marszałek debatował w starostwie przemyskim z przedstawicielami władz Przemyśla, starostwa i władz województwa podkarpackiego o stanie tejże placówki medycznej.

Wnioski marszałek Grodzki postawił dwa. Pierwszy: ratujmy, co jeszcze jest do uratowania. Drugi: nie szukajmy winnych kiepskiego stanu rzeczy, ponieważ poszukiwania takie są zbędne. Z reformą służby zdrowia, jak na razie, nie poradził sobie żaden rząd przez minione 30 lat. Zaapelował ponadto o odpolitycznienie dyskusji, bo zdrowie jest ponadpartyjne. Jednocześnie uznał połączenie byłego Szpitala Miejskiego i Przychodni Kolejowej w jeden organizm ze Wojewódzkim Szpitalem na Monte za ruch uzasadniony. Pewnie nie spodobała się ta opinia posłowi Rząsie, partyjnemu koledze marszałka. Marek Rząsa uważa połączenie tych placówek za zasadniczy błąd przedstawicieli władz województwa podkarpackiego zarządzanego przez PiS.

W odpowiedzi na wizytę marszałka Grodzkiego pełniąca obowiązki dyrektora wojewódzkiego szpitala Barbara Stawarz zorganizowała konferencję prasową². Przekonywała na niej dziennikarzy, że pomimo 30 milionów długu wykazanego tylko za rok 2019 i planowanego ograniczenia liczby łóżek szpital jest w dobrej kondycji. Nie grozi mu likwidacja do poziomu szpitala powiatowego. Dług spłaci się kredytem, a – co najważniejsze – jakość usług medycznych jest na bardzo dobrym poziomie. Nie podważając opinii pani dyrektor, jak na ironię w piątek, 31 stycznia, późnym popołudniem dowiedzieliśmy się o alarmującej sytuacji na oddziale okulistyki w szpitalu na Monte Cassino³. Według naszych informacji sześć z siedmiu osób poddanych zabiegowi witrektomii musiało natychmiast wyjechać do szpitala w Lublinie. Tamtejsi lekarze kontynuowali walkę o zdrowie pacjentów.

Na tym nie koniec. W piątek na ulicach Przemyśla, na słupach ogłoszeniowych i przystankach pojawiły się plakaty z napisem: „Czy wiesz, że zabierają ci dostęp do świadczeń zdrowotnych w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio? Likwidacja 130 łóżek przez dyrekcję szpitala”. Plakaty sygnowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Na nich rysunek: staruszek, dziecko, nastolatka oraz pani w ciąży. 

Jeżeli dodamy do tego artykuł o renciście, którego uleczył ZUS ⁴ oraz tekst o tym, czy szpitale w regionie są przygotowane na koronawirusa ⁵, to po przeczytaniu ich wszystkich może odechcieć się chorować. I jest to jedyny, wszelako ważny, pozytyw aktualnego wydania Życia Podkarpackiego.
fot. Artur Wilgucki

¹ artykuł Ratujmy w szpitalu, co się da. Marszałek Senatu RP przy okrągłym stole, str. 10
² artykuł Dług szpitala wzrósł o 30 mln zł. Dyrekcja weźmie kredyt, str. 11
³ artykuł 7 pacjentów walczy o wzrok. Co wydarzyło się na oddziale przemyskiej okulistyki?, str. 2
⁴ artykuł Uzdrowiony przez ZUS. Musi przeżyć za 731 zł, str. 7
⁵ artykuł Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa?, str. 3
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.61.46 05.02.2020

Czas juz wysłać z naszego miasta TACZKI po Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego,który tak wiele zrobił dla służby zdrowia i to nie tylko w naszym mieście.

Ten pojazd był bardzo popularny w wywożeniu komunistów ze stanowisk.

Niektórych wywożono w naprawde wielkiej asyście


user
Jerry 83.13.182.73 10:07:21 05-02-2020

Tadziu, zajedź najpierw pod nasz magistrat i zapakuj Prezydenta, żeby pustego przebiegu nie robić - będzie taniej

user
kon 46.174.214.4 05.02.2020

A jak bedzieci przejezdzac przez Radymno to podjechac pod gmine  i zaladowac to towarzystwo !

user
antyTadeuch 77.111.247.175 05.02.2020

o - druh - komuch-Tadeuch... a jakby inaczej

user
Tadeusz 79.191.61.46 19:50:26 05-02-2020

Czym była komuna opowiadał mi dziadek.

Ale opowiadał też czym w tamtych czasach był Kościół.

Jak to sie wszystko pozmieniało.

Aż sie wierzyć nie chce

user
sssssssssssssss 83.31.143.33 05.02.2020

No super. A ja z innej beczki może ŻP się tym zajmie. Nasze kochane miasto Przemyśl i jego jednostki podległe ma rachunki bankowe w Getin Banku. Getin Bank jest w trakcie PROGRAMU NAPRAWCZEGO-  podobnie jak był Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku. Czy Pan Prezydent nie boi się o finanse miasta? kto odpowie za straty w przypadku gdy podzieli losy PBS  ? 

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium