Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Drogo, coraz drożej
Ceny w nowym 2020 roku rozpieszczać nas nie będą. Drożeje prąd. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii spółkom: Enea i Energia Obrót. W gospodarstwach domowych zapłacimy więcej średnio o 9 złotych. Klienci Taurona również zapłacą więcej o około 8 – 9 złotych.

W gospodarce nic nie działa w oderwaniu, więc podwyżka energetyczna z pewnością odbije się na wysokości cen usług i produktów żywnościowych. W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego piszemy o groźbie afrykańskiego pomoru świń, co ponoć jest jedną z przyczyn wysokich cen wieprzowiny, ale wydaje mi się to mało przekonywującym argumentem. Już w ubiegłym roku dało się odczuć bardzo wysokie ceny wędlin, warzyw, owoców. Głośne 22 złote za kilogram pietruszki na początku ubiegłego roku prawdopodobnie powtórzy się w nadchodzącym przednówku. Podobnie jak rok temu analitycy przyczyny tego stanu rzeczy upatrywać będą w bardzo słabych urodzajach, suszy, a w niektórych regionach nadmiernych opadach.

Oprócz prądu, żywności zdrożeje także paliwo (wzrosła opłata paliwowa), co z kolei wyśrubuje ceny produkcji w wielu branżach. O 10 procent zdrożeje akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe. Jeżeli dodamy do tego wzrost cen za wywóz śmieci, w niektórych przypadkach drastyczny, to rysuje się nam dość ponury początek roku.

Ale z drugiej strony, pisząc ten komentarz, uzmysłowiłem sobie banalną oczywistość. Od kilkudziesięciu lat pierwszy tekst w roku rozpoczynam podobnie. Bez względu na to, jaka ekipa rządzi, serwuje nam na starcie tak zwaną regulację cen. Budżet krajowy musi się zgadzać. Nie ma nic za darmo. Więc nic nowego pod słońcem. I w tym upatrujmy pozytywu! Radziliśmy sobie dotychczas, to i w kolejnym, nowym roku damy radę.

Tak nawiasem. Sam już nie wiem, jak to jest z naszą zasobnością. Jeżeli zawartość domowych portfeli mierzyć liczbą klientów w supermarketach czy sklepach sieciowych, na przykład przed świętami, a nawet przed każdym trochę dłuższym weekendem, to można odnieść wrażenie, że jesteśmy bardzo zamożnym społeczeństwem. Ogarnia nas wówczas istne szaleństwo zakupowe, takie jak w dawno minionych czasach.

Jakbyśmy nadal niedowierzali, że po długim weekendzie świat się nie skończy. Ciekawi mnie także, ile z tych zakupionych kompulsywnie produktów ląduje w koszach na śmieci, za które – jak się rzekło – będziemy płacić więcej.                  

10 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.68.233 08.01.2020

Lepiej co raz lepiej ,lub jak kto woli dostatniej albo bardziej dostatnio.

Skończy sie jeszcze gorzej.

Ale tak to jest kiedy rozda sie wszystkie pieniądze zgromadzone w kasie państwowej lub wyda na różnej maści zaufanych nierobów.

Nie mówie o emerytach -tym zafundowano tylko głodowe emerytury i gra sie ich pieniędzmi które im sie należą jak psu buda mówiąc o 13 oraz 14 a nqwt 15 emeryturze.

Tak sie wykorzystuje nędzę emeryta do swoich podłych politycznych celów.

Teraz dobrobyt zapewnia nam wyższa cena energii,astronomiczne ceny śmieci nie mówiąc o cenie podstawowej żywnosci która już szaleje i będzie jeszcze bardziej szalec

A  nasi wybrańcy za nasze pieniądze oraz "zarobione" taczają się w burdelowych wyrach  drwiąc z nas na każdym kroku.

A może jest inaczej?


user
mk 91.193.208.140 23:34:37 12-01-2020

Oczywiści e , znowu "doktor wszech nauk politycznych , medycznych , ekonomicznych i sam jeden Bóg wie jakich . Ty jesteś chyba  emerytem , który jak to zwykle bywa , ma masę wolnego czasu i zajmuje się wszystkim , czyli niczym.Proponuje wycieczkę na Kubę lub do Północnej Korei . Wrócą stare wspomnienia , Będzie można pośpiewać "Międzynarodówkę , a może tawariszczy  nauczą jakiejś nowej piosenki

user
gorszy sort 46.174.214.4 08.01.2020

Ma pan racje panie Tadeuszu ! Ciemny lud podkarpacia na wlasnej dupie odczuje ten dobrobyt jaki mu zgotowala '' dobra zmiana''

user
Obywatel 31.0.183.212 08.01.2020

Do ciemnoty z Podkarpacia, która głównie słucha propagandy TVPiS i nagonkę kleru chyba już nic nie dotrze. Zapewne ta część ciemnoty wierzy, że Marszałek Senatu wziął łapówkę 4 grosze. Przed wyborami prezydenckimi przyjedzie do Ciemnogrodu Duda, uściska dłonie entuzjastom dobrej zmiany i powie swoim narciarskim . głosem: szusujcie za mną.

user
tsa 94.40.75.201 19:46:21 08-01-2020

''Minister biorąc biskupa pod rękę szepce mu na ucho: ty trzymaj ich w głupocie - a ja przytrzymam ich w biedzie!'' - Reinhard Mey  - Sie Wach

user
tsa 94.40.75.201 08.01.2020

No tak, przesrane z lekka, jednakowoż, jeśli idą w górę ceny takich psychopatologicznych i szkodliwych produktów jak np. mięso, wędliny czy nikotyna tudzież alkohol, to może ludzie zrezygnują z dalszego umartwiania się i trucia albo ograniczą się z tym do minimum.


POLSKIE MIĘSO NAFASZEROWANE ANTYBIOTYKAMI - WOLNEMEDIA.NET


YOUTUBE.COM - KONTROWERSYJNA REKLAMA ANTYNIKOTYNOWA


KULT - WÓDKA - TEKSTOWO.PLuser
mk 91.193.208.140 08.01.2020

"Oprócz prądu, żywności zdrożeje także paliwo (wzrosła opłata paliwowa), co z kolei wyśrubuje ceny produkcji w wielu branżach. O 10 procent zdrożeje akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe. Jeżeli dodamy do tego wzrost cen za wywóz śmieci, w niektórych przypadkach drastyczny, to rysuje się nam dość ponury początek roku" . Panie redaktorku , zwolenniku wszelkiej maści lewactwa i liberalizmu. Mieszkam w dużym mieście i właśnie dzisiaj , tj. 08  stycznia zatankowałem paliwo  w cenie  4. 98 pln . To są fakty , a  z nimi jak wiadomo , się nie dyskutuje.  Mówi redaktorek  o podwyżce cen paliwa w tym roku / 2020. o kilka %. Ale czemu nie raczył redaktorek wspomnieć ,że w minionym 2019 r.  ,dla odbiorców indywidualnych cena  za elektryczność  nie wzrosła . Jeśli chodzi o akcyzę za papierosy i gorzałę , to dla wielu - również i dla mnie , jest to bez żadnego  , dosłownie żadnego znaczenia - nie używam .A TERAZ NAJLEPSZE  - DOTYCZY "ŚMIECI" , dosłownie i  w przynośni,  ceny zależą TYLKO I WYŁĄCZNIE OD WŁADZ MIAST  , WIOSEK , A NIE JAK SUGERUJE REDAKTOREK   POLSKIEGO RZĄDU . POLSKI RZĄD - NIECH REDAKTOREK  WBIJE SOBIE DO CZEREPA RAZ NA ZAWSZE  NIE MA WPŁYWU NA LOKALNE PODATKI , W TYM O ŚMIECI .

user
g 81.161.203.110 14:18:15 10-01-2020

ustawa śmieciowa z września , to właśnie zafundował rząd, wzrost ceny paliwa i prądu , to również zasługa rządu, to jak odbiorca śmieci ma nie podnieść ceny za swoje usługi, co ma robić to za darmo ...

user
mk 91.193.208.140 23:37:54 12-01-2020
do :g" , ceny za śmieci rosną każdego roku , to jak mówisz ,że to z powodu Ustawy ; której wcześniej nie było?
user
KRYSTEK 81.161.203.110 09.01.2020

  Podwyżka płacy minimalnej  z podwyżką wydatków jak co roku mydlenie oczu można obejrzeć  w TVP i S

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium