Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Region
Czego i jak sobie życzymy?
Już tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w sklepach, na ulicy, w biurach, w szkołach – zewsząd słychać było „Wesołych świąt”. Życzenia płynęły od polityków, przedstawicieli władz itp. Święta szybko minęły i zmienił się repertuar życzeń.


Teraz wszyscy wszystkim życzą szczęśliwego nowego roku. Apogeum nastąpi, kiedy wybije północ i w ferworze radosnych okrzyków będziemy składać sobie nawzajem życzenia, a sieci telefoniczne zawieszą się od nadmiaru serdeczności.

Trzeba przyznać – miła tradycja. Tylko jak to się ma do wyników sondy „Emocje Polaków podczas świąt”, przeprowadzonej w listopadzie na próbie 1007 respondentów przez serwis „Prezentmarzeń”. 

Okazuje się, że aż osiemdziesiąt pięć procent Polaków nie lubi składać życzeń, bo nie wiedzą, co powiedzieć albo czują zażenowanie i zdenerwowanie. Tutaj w sukurs przychodzi niezawodny internet, który każdemu oferuje szeroki wybór życzeń gotowców: od poważnych i wzruszających po śmieszne rymowanki. Tak sobie myślę – czy taki gotowiec może zastąpić szczere, płynące z głębi serca życzenia? Czy jedynie zaspokaja nakaz tradycji, – bo przecież wypada czegoś życzyć. Już chyba lepsze było staropolskie „do siego roku”, co znaczyło dosłownie „życzę, żeby Bóg pozwolił doczekać w zdrowiu do nadchodzącego Nowego Roku”.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.140 07.01.2020

Panie Szwic , to pan tez komuszy?Może to pan redaktorek naczelny każe pisać takie bazgroły ?. Rozumiem ,ze w/g Redakcji  , poprawne jest , gdy składa się "życzenia " z okazji 1-Maja , lub Manifestu Lipcowego / Przypomnę ,że to komusze :święto  przypadało  22 lipca .

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium