Życie Podkarpackie nr 32/2020 Życie Podkarpackie nr 32/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 225/2020, Środa 12 sierpnia 2020 r., Klary i Hilarego
Opublikowano
Kłóćcie się, Państwo radni!
Jako dziennikarz odwiedzam sesje rad gmin i powiatów w różnych miejscowościach. Mogę je podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza to rada milcząca.

Przez całą sesję głos zabiera tylko prowadzący obrady oraz przedstawiciele poszczególnych komisji, którzy muszą przedstawić opinie projektów uchwał. Pozostali tylko podnoszą ręce w czasie głosowań, a postronni ludzie nie wiedzą nawet, nad czym rada głosuje. Ba! Czasem nawet sami radni nie wiedzą! Taki oto obrazek z jednej z gmin. Na samym końcu sesji, w punkcie „wolne wnioski”, wstaje pan radny i mówi mniej więcej tak: Czemu my podjęliśmy taką uchwałę? Zagłosowałem za, ale tego nie rozumiem – przyznał z rozbrajającą szczerością. Pozostałych radnych to pytanie nie zdziwiło. Być może przyzwyczajeni do wątpliwości kolegi, a być może sami nie bardzo wiedzieli...

Drugą kategorią jest rada kłótliwa. Tu z kolei jest sporo takich, którzy lubią zabierać głos, nie bacząc na to, czy jest to związane z aktualnym tematem i czy przemówienie jest merytoryczne. W wypowiedziach przeważają uszczypliwości, wytykanie prawdziwych lub rzekomych błędów, personalne wycieczki, a ostatnio doszło licytowanie się na zasługi.

Sala obrad zaczyna przypominać ring, tylko w ruch na szczęście nie idą pięści. Cel jest jednak ten sam – przyłożyć przeciwnikowi. Przykładem jest rada miejska w Przemyślu. Nie jest to cecha tylko obecnej kadencji.

Jaskrawo było to widać za kilkunastoletniej prezydentury Roberta Chomy. Gdy PiS było w koalicji, pomysły prezydenta były dobre; gdy trafiało do opozycji, jechało po prezydencie jak po łysej kobyle. Identycznie robiła PO. A teraz, choć połowę składu rady tworzą zupełnie nowe osoby, styl się wcale nie poprawił.

Drodzy Radni! Spierajcie się i kłóćcie, toczcie bitwy na argumenty. Ale proszę Was, niech dyskusje będą rzeczowe i dotyczą ważnych spraw miasta! Wymieniajcie się poglądami i pomysłami, chwalcie to, co jest dobre, zastanawiajcie się, co szwankuje i jak można to poprawić. Po to zostaliście wybrani.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.68.29 06.12.2019

Nie spodziewałem sie,ze nasza Rada upadnie tak nisko i bedzie szorowała po dnie.

Gołym okiem widać,ze nie maja żadnego ale to żadnego pomysłu na rozwój naszego miasta.

Nawet zwykłe duperele zwiazane z naszym miastem są dla nich powaznym problemem.

Natomiast wypowiada się w tematach politycznych /nie do tego ja powołaliśmy/ i to na wyjatkowo niskim poziomie siejąc nienawiść gdzie tylko mozna. Nazwają to patriotyzmem ,dziwnym patriotyzmem opartym na interesach Rosji a nie naszego kraju czy też miasta.

Szkoda,ze udało się nam wybrać takich ludzi do rady.

Szkoda,że pozostali jeszcze myślący na to pozwalają zdając sobie doskonale sprawę,że jedziemy po równi pochyłej.


user
gosc 46.174.214.4 06.12.2019

Zapraszam pana redaktora do gminy Radymno! tam dopiero merytorycznie !! Jeden nie umie czytac , inny mowic , a reszta mysli zeby sesja szybko sie skonczyla!! Mieszkancy nic nie wiedza bo  nie wolno zadawac pytan  wszysto scisle tajne!!! a suta dieta co miesiac na koncie sie pojawia!

user
tsa 94.40.75.201 06.12.2019

Jest też i trzecia kategoria tychże. To może cytat:


''Radny kradnie - a całe miasto na dnie!'' - Kazik Staszewski

nr 32/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium