Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Okrutne to czasy, okrutni ludzie
Mija 80 lat od dnia, w którym zaproszono do auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 183 wybitnych polskich profesorów i wszystkich aresztowano.

Następnie wywieziono ich do niemieckich obozów koncentracyjnych, a tam zgładzono. Było to w listopadzie 1939 roku, dwa miesiące po inwazji na Polskę. Jakże bolesne było to preludium do eksterminacji inteligencji polskiej. Mordowali nas Niemcy, mordowali nas i Rosjanie. Kwiat naszej inteligencji – naukowców, nauczycieli, oficerów, urzędników planowo aresztowano i likwidowano. Zarówno Hitler, jak i Stalin wiedzieli doskonale, że ich nie złamią i nie zwerbują do swojej służby. Najprostszym i najskuteczniejszym dla nich sposobem była eksterminacja polskiej siły patriotycznej.

Obaj zdawali sobie z tego sprawę, że jeżeli Polska inteligencja przetrwa, to na terenie naszego kraju ponownie odżyją tendencje patriotyczne i narodowe. Tego się bali i dlatego tak okrutnie działali. Nie mieli skrupułów, życie ludzkie nie miało dla nich wartości egzystencjonalnych. Liczyła się tylko kalkulacja polityczna. Co się opłaca  i kto się opłaca, a co i kto nie rokuje. Ten, kto nie rokował, szedł do piachu.

Okrutne to czasy, okrutni ludzie, okrutne sposoby. Plan Intelligenzaktion, zwany akcją oczyszczania gruntu, był realizowany systemowo i sukcesywnie.

Specjalne jednostki policji bezpieczeństwa i SS wyszukiwały i aresztowały, po czym najczęściej rozstrzeliwały najbardziej wpływową i opiniotwórczą polską elitę. Pozbywano się nie tylko naukowców, nauczycieli czy urzędników, ale i duchownych, właścicieli dużych majątków, działaczy społecznych, a nawet emerytowanych oficerów Wojska Polskiego. Na Pomorzu powstawały ,,Doliny Śmierci”, do których zwożono ujętych i bez wyroku ich rozstrzeliwano i zakopywano. Dziś rzadko się wspomina o lasku piaśnickim koło Wejherowa, Mniszku czy lesie szpęgawskim. Nieco więcej może wiemy o Palmirach koło Warszawy. Hitler uważał, że terytorium Generalnego Gubernatorstwa ma być rezerwuarem siły roboczej dla niemieckiej rasy panów. Dla tych terenów nie przewidywano protektoratu, tylko zarząd niemiecki. Mieściło się to wszystko w planie Hitlera wielkiej Rzeszy od Portugalii po Ural. We wschodniej Polsce, okupowanej od 17 września 1939 roku przez Związek Radziecki, wymordowano strzałem w tył głowy polskich oficerów i pogrzebano ich w zbiorowych mogiłach. Ludność cywilną, uznaną za wrogów narodu sowieckiego, w większości działaczy społecznych, właścicieli majątków, deportowano i wywieziono bydlęcymi wagonami daleko, daleko...
Tak było w naszej historii. Ale mimo takich barbarzyńskich metod przetrwaliśmy i wojnę, i lata zniewolenia komunistycznego. A od 30 lat odbudowujemy polskość, ale z obserwacji świata politycznego, ekonomicznego i gospodarczego można wyciągnąć  wniosek, że ta walka się nie skończyła. Dalej jesteśmy w stanie zagrożenia.
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.68.29 30.11.2019

Rządy II Rp doprowadziły kraj do ruiny niezdolnej do walki z sąsiadami .

Ale trzeba pamiętać,że mordowali nas tak Rosjanie jak też Niemcy.

Niemcy przynajmniej to do nas strzelali jak to na wojnie.

Natomiast Rosjanie brali nas gołymi rękoma ,wiązali w pęczki i wysyłali na Sybir.

Zanim ruszyła niemiecka machina zbrodni to Rosjanie wywieźli na Sybir prawie 2 miliony obywateli Polski i już po roku połowa z nich nie żyła.

Wywożono całą elite Polski czyli Polaków,Litwinów,Białorusinów i Ukraińców.

Te narody zostały całkowicie pozbawione elit na terytorium zajętych przez Rosjan.

Najbardziej tragiczne jest to,że byliśmy pozbawieni woli walki, bezbronni,całkowicie niezdolni do walki z Rosjanami.

Oby to się nie powtórzyło.

user
mk 91.193.208.144 01:16:23 01-12-2019

:Tadeusz" , czyli stary wrogu Polski  komuchu. Jakim przewrotnym typem  trzeba być , żeby bredzić , iż władze II RP doprowadził Polskę do ruiny . Czy ty masz chociaż jeden - ostatni zwój w swoim mózgu? Przecież jak dobrze zapewne wiesz ,  rządzono ziemiami , które  były 123 lata pod obca okupacja  Myśl.

user
Tadeusz 79.191.68.29 14:00:10 04-12-2019

"mk"bajki opowiadasz o okresie II RP.

Przemyśl miał owszem dobrobyt ale za miłościwie nam panującego Franciszka Józefa.

Okres II RP Przemyśl to totalna bieda,która zataczała co raz większe kręgi obejmując kolejne grupy społeczne naszego miasta.

Sam fakt,ze w mieście było około 1500 prostytutek /raporty policyjne w archiwum/. A kobiety oddawały się nawet za jedna złotówkę/za złotówkę można było kupić 3kg cebuli/.

A policja strzelała do strajkujących jak do kaczek./patrz Lwów czy też Munina gdzie było dziesiątki trupów.

To wszystko w naszej historii a nie zbiorze bajek


user
tsa 94.40.75.201 30.11.2019

WOJNY WYRZĄDZONE ZŁO WRACA !!!


''W tym wieku Kali miłosierdzie prawie nie istnieje. Toteż ciągle trwają walki i wojny pomiędzy ludźmi i narodami. Ludzie nie rozumieją, że ponieważ nie znają umiaru w zabijaniu zwierząt, im także przyjdzie masowo zginąć podczas wielkiej wojny, gdy zostaną zarżnięci jak zwierzęta. Jest to szczególnie widoczne w krajach zachodnich. Na zachodzie utrzymuje się rzeźnie bez żadnych restrykcji i dlatego co 5 czy 10 lat ma miejsce wielka wojna, w której niezliczone ilości ludzi masakrowane są nawet okrutniej niż zwierzęta. Czasami podczas wojny żołnierze trzymają swoich wrogów w obozach koncentracyjnych i zabijają ich okrutnymi metodami. Są to reakcje wywołane nieograniczonym zabijaniem zwierząt w rzeźniach i na polowaniach w lasach. Dumne, demoniczne osoby nie znają praw Natury, czyli praw Boga. Dlatego też nie znają ograniczeń w zabijaniu biednych zwierząt w ogóle o nic nie dbając'' - SB 04. 26. 05 Zn


YOUTUBE.COM - RADICAL NEWS - MIŁOSIERDZIA


 SLAYER - ANGEL OF DEATH - TEKSTOWO.PL


YOUTUBE.COM - ZIEMIANIE - MORDOWANIE ZWIERZĄT - FILM DOKUMENTALNY

user
tsa 94.40.75.201 30.11.2019

''Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia, czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni'' - Charles Patterson


YOUTUBE.COM - MISTRO - THE HOLOCAUST


YOUTUBE.COM - DEZERTER - PIERWSZY RAZ


YOUTUBE.COM - POLSKA UBOJNIA 2015user
tsa 94.40.75.201 20:39:29 30-11-2019

Polecam też książkę ''Wieczna Treblinka'' w której autor Charles Patterson zebrał myśli osób, które przeżyły holokaust, a sprzeciwiały się jedzeniu zwierząt, bo wg. nich zbieżność i analogia są oczywiste - to co nauczyliśmy się robić zwierzętom robimy ludziom, czyli wojny mają swój początek w rzeźniach, ponieważ traktujemy ten proceder jako normę.


WIECZNA TREBLINKA - ZB.ECO.PL

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium