Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl
Było za spokojnie
Przemyśl ma walor spokojnego miasta. Gdy jednak jest za spokojnie, ktoś sobie przypomina na przykład o Wojennym Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich w podprzemyskich Pikulicach. Znajdują się na nim mogiły strzelców siczowych z Ukraińskiej Narodowej Republiki Symona Petlury, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczyli u boku Józefa Piłsudskiego z Rosjanami.
Było za spokojnie
fot. Jacek Szwic

W 2000 roku pochowano tam również ekshumowane szczątki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy zginęli w walkach o Birczę. Prace ekshumacyjne wywoływały wiele emocji wśród mieszkańców Birczy i okolic. Wojenny Cmentarz w Pikulicach wydawał się więc najstosowniejszym miejscem na ten pochówek. Niestety w tym roku przed pierwszym listopada ktoś przypomniał sobie o mogiłach członków UPA i zamalował tablice nagrobne.

W bieżącym wydaniu Życia Podkarpackiego w artykule zatytułowanym „Kolejna prowokacja?” piszemy między innymi: „Informacja o zniszczeniu płyt nagrobnych zaskoczyła władze miasta i policję, gdyż, pomimo że do zbezczeszczenia grobów miało dojść z końcem października, nikt z przypadkowych osób ani ze środowiska ukraińskiego tego nie zgłaszał. Przewodniczący przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków mówi, że był tam 1 listopada, ale również niczego nie zauważył. Wysłany na miejsce urzędnik magistratu wrócił z informacją, że nie znalazł żadnych zamalowanych tablic na grobach. W środę na miejscu pracowali przemyscy policjanci, którzy wykonali dokumentację i zebrali dowody”.

Sprawa szybko rozeszła się po Polsce i zagranicy jako dowód polskiego szowinizmu, braku tolerancji nawet na cmentarzach. Całe zdarzenie jednak ma dziwny charakter. Odwiedzający cmentarz w Pikulicach już pierwszego listopada nic szczególnego nie zauważyli. Zamalowane tablice ktoś równie szybko wyczyścił, jak ktoś pomalował. Zajściem zajęła się policja i ABW. Funkcjonariusze zebrali resztki dowodów: pozostałości po farbie na obmurowaniu nagrobków i liściach.

Efekt jednak został osiągnięty. Obraz Polski i Polaków po raz kolejny został wciśnięty w nacjonalistyczne ramy. A Przemyśl ponownie pokazany jako miejsce polsko-ukraińskich waśni. Na pewno relacje nie są idealne, ale przyprawienie nacjonalistycznej gęby zarówno Polakom, jak i Ukraińcom mieszkającym w Przemyślu to po prostu nieprawda i nadużycie. My tu na miejscu wiemy o tym najlepiej. Daleki jestem od spiskowej teorii dziejów. Wolałbym myśleć o zdarzeniu na Wojennym Cmentarzu w Pikulicach w kategoriach szczeniackiego wygłupu, ale jednocześnie wiem, komu od wieków zależy na konsekwentnym skłócaniu Polaków i Ukraińców. Trzeba o tym pamiętać zanim wpadniemy w święte oburzenie.   

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.56.34 20.11.2019

Jak tylko w mieście coś xle się dzieje i wynikaja poważne problemy najczęściej finansowe tak mieszkańcow jak tez kasy miejskiej to mamy dyzurny temat czyli waśnie polsko-ukraińskie na tle przeszłości.

W zasadzie nasze miasto jest z tego znane nie tylko w Polsce,Europie a nawet świecie.

Ba znaczaco wpłyneło też na zamrozenie stosunków miedzypaństwowych dot oczywiscie mogił i pomników np w hruszowicach gdzie nasi kibole tym razem robiący za patriotów zniszczyli słusznie czy niesłusznie wzniesiony pomnik czy też nagrobek.

Teraz mamy problem z potężnymi podwyżkami nie tylko śmieci ale także energii i ciepła co boleśnie odczujemy po kieszeni i proszę temat waśni znowu głównym tematem dnia w naszym mieście a szczególnie radnych,którzy naprawdę przypadkowo "rozwiązują niepopularne "problemy naszego miasta.

Tym razem nie pomniki,groby ale ulice mamy też niewłaściwe.

user
u 94.40.44.230 11:33:45 20-11-2019

czasami się z Tobą nie zgadzam ale tu trafiłeś w sedno sprawy...

user
tsa 94.40.75.201 20.11.2019

''Nie używanie przemocy wobec ludzkich istot, a zabijanie czy wrogość wobec zwierząt, jest filozofią szatana. W tym wieku istnieje wrogość wobec zwierząt i dlatego te biedne stworzenia są zawsze w niepokoju. Reakcja biednych zwierząt udziela się ludzkiemu społeczeństwu i dlatego zawsze ma miejsce napięcie w postaci zimnej czy też gorącej wojny pomiędzy ludźmi, indywidualnie, kolektywnie czy w skali narodu'' - Prabhupada


LUDZIE NIE CHCĄ OGLĄDAĆ TYCH ZDJĘĆ WOLĄ NIE WIEDZIEĆ. ROZMOWA Z FOTOGRAFEM ZWIERZĄT HODOWLANYCH - NATIONAL- GEOGRAPHIC.PL


YOUTUBE.COM - ZIEMIANIE - MORDOWANIE ZWIERZĄT - FILM DOKUMENTALNY


YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM

user
asdf 46.134.9.193 23.11.2019

A czym było UPA i dlaczego ich szczątki leżą na cmentarzu wojskowym skoro nie byli żołnierzami . 

user
jan wilgucki USA 74.102.9.229 30.11.2019

Ty Ukrainski pacholku ,wez sobie tych barbazyncow do domu ,a o Przemyslu to slyszeli w Rzeszowie i Birczy ,a nie calym swiecie.Wschodni chachlaku.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium