Życie Podkarpackie nr 45/2019 Życie Podkarpackie nr 45/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 315/2019, Poniedziałek 11 listopada 2019 r., Bartłomieja i Marcina
Opublikowano
Nie po drodze z rozumem
Po pierwszym listopadowym weekendzie, zdominowanym przez wspomnienie Wszystkich Świętych, przy polskich drogach znów przybyło krzyży symbolizujących tragedię. Będą upamiętniały tych, którzy podobnie jak wielu z nas jechali na groby swoich bliskich bądź właśnie wracali do domu.
W przywołanym okresie – jak wynika z informacji podanych przez policję – doszło do 268 wypadków, które pochłonęły 25 istnień ludzkich. Mundurowi pocieszają, że jest lepiej niż przed rokiem. Ja mam zgoła odmienne zdanie. Przecież każdą z tych tragedii trzeba mnożyć przez cierpienie i osamotnienie bliskich tych, którzy zginęli. I jeszcze inna liczba: 346. To ranni. Dopełnieniem zatrważającej statystyki są pijani kierowcy – 1245. Główne przyczyny wypadków pozostają wciąż te same: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie. Krótko mówiąc: brawura, głupota, skrajna wręcz nieodpowiedzialność.

Czy większości dramatów można było uniknąć? Tak. Pod warunkiem, że wszyscy kierowcy – bez względu na rodzaj posiadanej kategorii prawa jazdy i doświadczenie za „kółkiem” – zachowaliby zdrowy rozsądek. A tak, czego dowodzą policyjne serwisy, niektórzy zmotoryzowani notorycznie rozmijają się ze swoim rozumem. Ten obiera zupełnie inny kierunek. Przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem, ale trudno o dyplomację, widząc codziennie sytuacje.

Z roku na rok dysponujemy coraz lepszymi samochodami. Wzbogacamy je o różnego rodzaju elektroniczne gadżety. Niestety, w parze z rozwijającą się technologią wciąż nie idzie – a raczej nie jedzie – poszanowanie dla przepisów. Stąd kolejne pomysły ich zaostrzeniaczy podniesienia stawek mandatów. Czy to wystarczający bat dla tych, którzy wprost, bez ogródek, wykazują pogardę dla zasad ruchu drogowego? Przekonani o własnej nieomylności, wymagający od innych, zamiast od siebie, podejmują zdecydowane manewry wtedy, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. A wystarczy w porę zahamować...  własną nonszalancję.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
soia 94.40.75.201 07.11.2019

YOUTUBE.COM - POSTIVE VIBRATION - PRZEZNACZENIE


WŁOCHATY - PODŁOŚĆ - TEKSTOWO.PL


BĄDŹMY OSTROŻNI - ZYCIE.PL

user
986 185.25.123.209 07.11.2019

Proponuję, szanowni redaktorzy gazetki, zacząć ów szacunek dla przepisów ruchu drogowego pokazywać własnym zachowaniem, jak choćby poprzez nieparkowanie swoich pojazdów na chodniku pod redakcją za słupkami mówiącymi jasno, że w tym miejscu CAŁY chodnik należy do pieszych.

user
Obserwator 79.191.56.21 3 godziny temu

Po pierwsze  pisze się "nie pod redakcją", a "przed redakcją". Po drugie dokształć się, dopytaj w jakim celu instalowane są słupki w miejscach takich jak Wybrzeże Ojca Świętego JP II. W sytuacji, gdy nie ma nic do powiedzenia zwyczajnie nie zabieraj głosu.

nr 45/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium