Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Czad i smog, czyli niekończący się temat
Jesień mamy pogodną i ciepłą jak na tę porę roku. Dlatego temat smogu i czadu pojawił się w mediach stosunkowo późno, ale się oczywiście się pojawił. W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego piszemy o jednym z pierwszych zdarzeń z ratownikami medycznymi w głównej roli.

Zostali oni wezwani do siedemnastoletniej dziewczyny. Na miejscu okazało się, że zadziałał niedawno zakupiony do karetek detektor czadu. To małe urządzenie prawdopodobnie uratowało życie zarówno pacjentce, jak i ratownikom.

– Dzięki temu zespół może mieć pewność, że pomieszczenia, do których wchodzi, są wolne od tlenku węgla – wyjaśnia Marek Janowski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – Ogółem zakupiono 19 urządzeń – po jednym na każdy zespół ratownictwa na terenie powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego. Każde z nich to wydatek rzędu ok. 600 zł. Szybko się przekonano, że to była słuszna decyzja.

Detektory mierzą stężenie tlenku węgla, siarkowodoru, dwutlenku siarki i tlenu. – Dzięki temu potrafią wskazać nie tylko poziom tlenku węgla, ale też możliwość zagrożenia wybuchem wskutek wysokiego stężenia na przykład tlenu – dodaje M. Janowski w dzisiejszym wydaniu ŻP.

Artykuł można i trzeba potraktować jako przestrogę. W sezonie grzewczym bezwzględnie trzeba sprawdzić szczelność instalacji grzewczych, kominy, a przede wszystkim uważać na to, czym palimy.

Jak co roku swoją walkę z wiatrakami rozpoczynają strażnicy miejscy. Oczywiście będą wyrywkowo sprawdzać kamienice, z których najbardziej dymi. Mieszkańcy wrzucający do pieca byle co mogą spodziewać się upomnień i mandatów. Jednak problemu smogu, chociażby w Przemyślu, bez rozwiązań systemowych, czyli zmiany pieców węglowych na gazowe, nie da się wyeliminować. Pisaliśmy o tym wielokrotnie.

Okolice przemyskiego Rynku, gdzie dominują piece węglowe oraz usytuowanie miasta w kotlinie to dwie główne przyczyny smogu. Problem dotyczy także innych miast naszego regionu, ale największe natężenie pyłów w sezonie grzewczym regularnie odnotowujemy właśnie w mieście nad Sanem. Są to dane porównywalnie z Krakowem, a nawet je przewyższające. Z każdym rokiem świadomość ekologiczna rośnie. To światełko w tunelu.

Po ostatnim synodzie kardynałów w Watykanie, dotyczącym lasów Amazonii, owa świadomość nabiera wręcz religijnego wymiaru. Być może sankcja grzechu ekologicznego będzie dodatkową motywacją dla nas wszystkich.    

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.66.13 06.11.2019

Sami prowadzimy  staranną selekcję mieszkańców.

Tak sie składa,ze najbardziej narażone na prawie stały smog w naszym mieście są instytucje funkcjonujące wokół Rynku i na Starym Mieście,Cała Kuria i prawie wszystkie zakony.

Czyli cały świat urzędniczy i duchowy naszego miasta.

Młodzieży tutaj praktycznie nie ma.

Swiadomi mieszkańcy żyją i funkcjonuja na obrzeżach miasta.

Można powiedzieć świadoma wymiana pokoleń przy wykorzystaniu smogu.


user
ATWA 94.40.75.201 18:58:40 06-11-2019

A gdzie była Cała ta Kuria i wszystkie zakony, podczas gdy cały ten świat urzędniczy, wzdłuż i wszerz, dewastował i plądrował miasto wycinając i okaleczając (pielęgnując!?!) drzewa czyli nasze zielone płuca ?!?


DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO NAM DZRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL


DRZEWO JAK CZŁOWIEK - DZIKIEZYCIE.PL


Gdzie są wszystkie te drzewa, które, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody miały być posadzone w miejsce wyciętych ?!?!?


YOUTUBE.COM - DRZEWO ZA DRZEWO - 30 SEK.

user
mk 91.193.208.144 21:54:41 09-11-2019

: tadeusz ; /świadomie  z małej litery  , bo tylko na tyle zasługujesz, czy ty masz wszystko pod tym twoim sufitem poukładane ?

user
ATWA 94.40.75.201 06.11.2019

I może jeszcze jeden odpowiedni i  konkretny cytat, ku przestrodze !!!


''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem Stwórcą'' - Jan Paweł II

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium