Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Region
Kto wygrał w regionie? Jarosław
Wybory parlamentarne Anno Domini 2019 za nami. Czas obietnic także. Pora na ich realizację. Przewidywane zwycięstwo PiS stało się faktem. Mało kogo na Podkarpaciu zaskakuje taki wynik. Ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego w okręgu krośnieńsko-przemyskim zaufało 63,36 procent wyborców, co przełożyło się na 8 posłów i dwóch senatorów. To przy dwóch posłach z KO i jednym z PSL jest ogromnym kapitałem a zarazem zobowiązaniem. Kampania miała dość dziwny przebieg.
Politycy poszczególnych ugrupowań, jakby od początku przewidywali rezultat wyścigu po fotele na Wiejskiej. Aktywność większości z nich najczęściej sprowadzała się do konkurowania na bilbordy. Pod tym względem rywalizacja była rzeczywiście wyjątkowa. Kandydaci na niespotykaną dotąd skalę obanerowali każde nadające się do tego miejsce. Na szczęście większych ekscesów nie odnotowaliśmy. Ktoś komuś rozdarł reklamę, ale były to przypadki incydentalne. Niestety zabrakło merytorycznej rozmowy, dyskusji o programach, pomysłach, ale to wynika właśnie z przekonania o hegemonii PiS w regionie Podkarpacia. Praktycznie to program posłów tego ugrupowania będzie realizowany przez kolejne cztery lata. W ulotkach każdego z kandydatów i kandydatek zwycięskiej partii wpisane były przede wszystkim punkty rozwoju gospodarczego naszej małej ojczyzny, ale także poprawa stanu służby zdrowia, sytuacji seniorów, stworzenie perspektyw dla ludzi młodych. Te trzy ostatnie to pięta achillesowa każdej ekipy rządzącej. PiS ma tak mocny mandat wyborczy, a politycy z regionu tak duże przełożenie na Warszawę, że życzmy sobie, aby oprócz nowych mostów, dróg, inwestycji w sposób odczuwalny poprawiła się sytuacja pacjentów w regionalnych szpitalach, seniorów, a młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za chlebem.


Mieczysław Kasprzak po raz siódmy

Rezygnacja Andrzeja Matusiewicza (dwie kadencje w parlamencie), znanego mecenasa z Przemyśla, z ubiegania się po raz kolejny o mandat do Sejmu nadała wyborom nowej dynamiki. Ale były to przede wszystkim ruchy kadrowe w samej partii. Listę „pociągnął” Marek Kuchciński, otrzymując rekordową liczbę ponad 61 tys. głosów. Dzięki czemu po raz piąty zasiądzie na Wiejskiej. Pojawili się też inni mocni kandydaci PiS związani z Przemyślem. Zarówno Lucyna Podhalicz, jak i Piotr Pilch mieli bardzo intensywną kampanię. Okazało się jednak, że więcej głosów otrzymali Teresa Pamuła z Lubaczowa i starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan. Tym samym zaliczą debiut parlamentarny. Starosta ponadto wejdzie do bardzo mocnej drużyny reprezentującej ziemię jarosławską. Obok niego w parlamencie zasiądzie Anna Schmidt--Rodziewicz (druga kadencja), senator Mieczysław Golba (piąta kadencja), a jeżeli pominąć polityczne barwy, także Mieczysław Kasprzak z PSL. Uwaga badacze polskiego parlamentaryzmu: Mieczysław Kasprzak po raz siódmy! Tak więc Jarosław jako miasto i powiat odniósł spektakularne zwycięstwo. Dzielnie i skutecznie w szranki wyborcze stanął Marek Rząsa z Przemyśla z KO. Skutecznie po raz czwarty. Bardzo dobry wynik osiągnął Andrzej Zapałowski z Konfederacji. Dwanaście tysięcy głosów przy lepszym wyniku całej listy dałoby mu mandat. Podobnie z kandydatem Lewicy Łukaszem Rydzikiem z Oleszyc.

Wybory zawsze wywołują emocje na zasadzie: kto wygra, kto przegra.

I bardzo dobrze. Najważniejsze jednak, abyśmy po wyborach zawsze mogli wrócić do spokojnej dyskusji o Polsce. Tego życzę wszystkim nowo wybranym posłom i senatorom.

Gratulacje dla wszystkich bez wyjątku. Także dla tych, którym nie udało się dostać do parlamentu.
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
TSA 94.40.75.201 16.10.2019

Dostaliście kiełbasę wyborczą i zupę, a teraz drodzy rodacy pocałujcie.....

user
Glosujacy 83.31.37.114 16.10.2019

Bierność wyborców z Przemyśla doprowadziła do tego że Jarosław ma czterech a Przemyśl tylko dwóch parlamentarzystów. A potem tylko narzekanie, że to nic się nie dzieje i stagnacja

user
greg 81.161.203.97 09:22:59 21-10-2019

szczera prawda , typowy Przemyslak ,sam nie zje i drugiemu nie da..

user
OKOŃ 5.60.165.21 01.11.2019

Jedna opcja ? to droga do komuny!! Gdzie zrównanie dopłat ? nawet wniosku o zwiększenie dopłat nie złożyli ? w sklepach drogo a będzie jeszcze drożej !! leki drogie .kolejki do lekarzy dłuższe sieć szpitali to porażka tylko zadłużenia szpitali wzrosły .likwidacja świątecznych i nocnych dyżurów w przychodniach to wielki błąd co kosztuje życie wielu ludzi ..Drodzy moi ziomkowie przejrzyjcie na oczy ? Spółki dojone równo ,więcej jak za PO.. TVP Kłamie i pierze mózgi ,sieje nienawiść i podziały .. Czy PiS TO PRAWICA ? TAK DAJĄ ALE NIE SWOJE TYLKO KRWAWICĘ PODATNIKÓW .. WIĘCEJ ZŁA JAK DOBRA .

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium