Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Przemyśl
Samotność polityczna szansą prezydenta Bakuna?
Gdy w listopadzie ubiegłego roku wybory na urząd prezydenta Przemyśla wygrał Wojciech Bakun, chyba nie było takiego optymisty wśród bacznych obserwatorów polityki lokalnej, który przepowiadałyby nominatowi drogę łatwą, lekką i przyjemną. 150 milionów długu, zamrożone inwestycje, kasa miasta pusta, ustalone przez dziesięciolecia relacje polityczne, zawodowe, towarzyskie. Kolejnymi kredytami łatany budżet. Z drugiej jednak strony miasto piękne, z nadal niewykorzystanym ogromnym potencjałem. Co można powiedzieć po roku urzędowania?
Samotność polityczna szansą prezydenta Bakuna?
fot. Agata Czereba / UM Przemyśl

Prezydent rozejrzał się po urzędzie. Dokonał kilku zmian personalnych (m.in. w PWiK, PGM, POSiR). – Wbrew temu, na co liczą moi oponenci, rewolucji nie zrobię – zapowiadał rok temu w wywiadzie dla Życia Podkarpackiego. Rewolucji nie było. Ani personalnej, ani ekonomicznej, ani politycznej.

Rzeczywiście, ten rok prezydent poświęcił na rozpoznanie terenu. Zaczynał od konieczności podniesienia opłat za wywóz śmieci. Wtedy winni byli poprzednicy. Po roku jak bumerang temat śmieci powrócił. Szykuje się nam drastyczna podwyżka cen. Tym razem trudniej będzie przekonać przemyślan, że to też wina poprzedników.

Zanim jednak prezydent się obejrzał, sypnęła mu się właśnie dość oryginalna koalicja (?) proprezydencka Kukiz’15 z PO. Do ubiegłego tygodnia 12 radnych tych klubów w 23-osobowej radzie szło ręka w rękę z prezydentem. Do ubiegłego tygodnia, ponieważ radna Monika Różycka (klub Kukiz’15) postanowiła zostać wolnym elektronem. Przynajmniej na razie.

Jedenastu radnych z klubów PiS, Regia Civitas, SLD prezydenta nie wspiera, mówiąc oględnie. Pierwszy urzędnik w mieście znalazł się w politycznym klinczu. Na ile ta sytuacja wpłynie na sprawność zarządzania? Prezydent ma trzy możliwości. Może balansować na linie, licząc na przychylność jednej radnej. Może „polubić” radnych PiS i Regii Civitas, co mogłoby skutkować przychylnością urzędu marszałkowskiego i centrali politycznej PiS. Może też „polubić” wszystkich radnych i stać się prezydentem wszystkich przemyślan. Byłoby to pouczające rozwiązanie, ale raczej mieści się w kategorii politycznej fikcji.

Tak czy siak po roku mamy sytuację niewiele różniącą się od startu, ale realnie rzecz biorąc trudno byłoby się spodziewać czegoś innego. Najważniejsze będą kolejne lata urzędowania prezydenta Bakuna.

Czy zmniejszy zadłużenie Przemyśla? Czy uda mu się przekonać do siebie politycznych oponentów? Czy zjedna sobie te osoby, które niepotrzebnie do siebie zraził? Czy do końca swojej kadencji (jak obiecał) wybuduje kompleks basenów? Czy raczej pogodzi się z rolą osoby zarządzającej naszą miejską biedą? Czas przyniesie odpowiedzi.

9 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.54.62 25.09.2019

Nie mamy szczęścia do wyborów.

Nasze regionalne organizacje polityczne dobrze czuja sie na poziomie Żuław jak mawia Morawiecki i z tego poziomu nic wartościowego nie udaje się nic wybrać.

Posiedzenia rady Miejskiej sa tego jaskrawym dowodem,ze zdecydowana większość naszych wybrańców to co najmniej ludzie przypadkowi,o znikomej wiedzy w tematyce o której chcą decydować,podatni na wszelkiego rodzaju sugestie z zewnątrz.

Nie potrafiący odróżnic problemu od dupereli i tym ostatnim poświęcaja swoje wywody na posiedzeniach.

Efekt mamy co mamy i nic nie wrózy ,ze sie to zmieni.

Dokładnie takich samych albo jeszcze gorszych udaje sie nam wybrać do Sejmu czy Senatu.

Niestety kandyduja tam osoby co świat powinny oglądać  z perspektywy krat,które z naszego miasta zrobiły pośmiewisko i to przylgnie do nas na długie lata.

A Pan Prezydent.

To dobry człowiek.

Problem w tym,ze znalazł sie w prawdziwym bagnie,które należy jak najszybciej zlikwidować.

Niestety nie ma z kim. 


user
gg 81.161.203.143 25.09.2019

a gdzie była ta przychylność władz wojewódzkich w poprzednich kadencjach, niecałe 30 mln spłacone w 4 lata bez większych inwestycji, podział stanowisk miedzy ludzi którzy doprowadzili miasto do bankruta. Panie redaktorze pierwsze zdania to fakty ,a reszta to taki szantaż ..  

user
Kolt 185.38.225.7 25.09.2019

Super ze wladza miejska ryje w glebę

user
gosc 79.191.62.196 25.09.2019

30 zł za smieci nikt nie zapłaci . user
Tadeusz 79.191.54.62 19:56:03 25-09-2019

Trzeba spłacać olbrzymie  długi poprzedniej ekipy z PiS.

Zapłacimy jeszcze więcej jak będzie konieczność.

user
gg 81.161.203.143 11:57:37 26-09-2019

po nowym roku rząd podniesie Ci cenę prądu , zapłacisz z nawiązką za wszystkie produkty do których jest niezbędna elektryka braknie nawet tych podwyżek na koszt pracodawców..

user
gg 37.248.162.220 08:52:23 29-09-2019

Zapomniałem ustawę smieciowa przeglosował sejm czyli PiS, od 6 września br. Weszła w życie a jej kontynuacja od 1 stycznia 2020, tak samo ustawę wiatrakową

user
hasler 157.25.108.96 27.09.2019

Ta metropolia to ofiara PISoBOLSZEWICKICH pasożytów.


Tak skończy ten kraj również przy wyciu suwerena he he.

user
Tońcio 176.110.146.61 28.09.2019

Bez przesady....samotność polityczna...To mieszkańcy miasta dali Prezydentowi  mandat. To jest jego baza polityczna. Spotykać się jak najczęściej z mieszkańcami ...rozwiązywać   choćby najdrobniejsze problemy ..które ich dotykają.  Po dwóch latach ...czyli spłaceniu 60 milionów długu...polepszy się zdecydowanie sytuacja finansowa. Wtedy trzeba mieć z 2 -3 plany strategicznych  inwestycji... które w wyrażny sposób wpłyną  na poprawę życia mieszkańców. I po pięciu latach powiedzieć Miastu....Veni  vidi  i wydobyłem  Was z bagna.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium