Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Tylko magla żal
Kiedyś magiel był miejscem, gdzie służące i gospodynie – zajęte maglowaniem prześcieradeł, obrusów i poszewek – wymieniały się nowinkami i ploteczkami. A wie pani, że ta Kowalska z Franciszkańskiej ma już trzeciego chłopa i w dodatku garbatego. Dzisiaj magiel zastępują media społecznościowe, co jest o wiele groźniejsze, gdyż plotki błyskawicznie docierają do wielu ludzi, a ich autorzy pozostają anonimowi.

Dawniej pomówiona Kowalska mogła dopaść tę, która opowiadała o niej bzdury i obić jej facjatę. Dzisiaj ustalenie autora oszczerczych plotek, czyli tzw. hejtu, jest prawie niemożliwe, a w każdym razie bardzo trudne. Pewnie dlatego plotki używa się jako oręża w walce politycznej, co widać zwłaszcza teraz, w czasie rozpoczynającej się kampanii wyborczej. Na przykład na Facebooku ostatnio krąży informacja o tym, że w więzieniu zamordowano już trzy osoby mogące oskarżyć Kuchcińskiego o udział w aferze podkarpackiej. To nic, że dwóch tęgich prawników – Giertych i Dubois – na razie jedynie coś podejrzewa tylko w sprawie Kosteckiego i dopiero bada temat, ale ludzie wiedzą lepiej – zamordowano i już, w dodatku trzech. Żeby nie być posądzonym o jakiekolwiek sympatie polityczne, przytoczę kolejną facebookową plotkę, tym razem dotyczącą opozycji. Ktoś dobrze poinformowany napisał, że pewien lokalny działacz dawniej Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie Koalicji Obywatelskiej był esbekiem. Problem w tym, że ów działacz ma 44 lata, a działająca do 1989 roku SB raczej nie przyjmowała w swoje szeregi szesnastolatków. Krążą więc plotki po sieci, ale komu chciałoby się je weryfikować. Wielu ludzi przyjmuje je za prawdę i powiela. Nie ma to jak dawny magiel, stamtąd też płynęły plotki, ale takiej siły rażenia nie miały.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.58.51 23.08.2019

W każdej plotce jest prawie zawsze ziarenko prawdy.

A w ramach plotki obejrzałem  i nie wiem co o tym sądzić.

Obejrzało to przeszło 100 000 osób.

https://www.youtube.com/watch?v=kIhhyUi5Lgk

user
mk 91.193.208.66 25.08.2019

"Ktoś dobrze poinformowany napisał, że pewien lokalny działacz dawniej Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie Koalicji Obywatelskiej był esbekiem. Problem w tym, że ów działacz ma 44 lata, a działająca do 1989 roku SB raczej nie przyjmowała w swoje szeregi szesnastolatków''

On  to raczej nie , ale jego ojciec   wujek , dziadek , to prawie na pewno . Przecież jego zachowanie  jest typowym  przykładem  tzw'"dziecka resortowego "

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium