Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Przemyśl
Trzymaj się, Lauro!
Gdy rok temu zobaczyłem zdjęcie Laury Dańko, pomyślałem: o, jaka śliczna dziewczyna. Pewnie Laura jest w przededniu świetnie zapowiadającej się kariery modelki, piosenkarki, prezenterki i potrzebuje medialnego wsparcia naszej gazety. Okazało się jednak, że osiemnastoletnia wówczas mieszkanka Torek rozpoczyna najważniejszą batalię: walkę o zdrowie.
Laura od urodzenia choruje na mukowiscydozę i jedynym ratunkiem była dla niej operacja przeszczepu płuc. Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość” podjęła się w lutym zeszłego roku organizacji kwesty na rzecz jej i jej brata Maćka, także chorego na mukowiscydozę. Wyzwanie przyjęła także cała społeczność Medyki: władze, księża, wolontariusze, nauczyciele, pracownicy gminnych instytucji. Zebraliśmy dla Laury i Maćka ponad 33 tysiące złotych. I jak to zwykle w takich historiach, życie potoczyło się dalej.

Niespodziewanie tydzień temu, po ponad roku od kwesty, mama Laury poinformowała nas o udanym przeszczepie. Przypominamy w dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego wzruszającą historię rodziny Dańków w artykule: Laura płuca ma czyściutkie. Wahałem się, czy zadzwonić do Laury. Zawsze pojawia się w takich sytuacjach opór, aby nie ingerować w czyjąś prywatność. Nie dotknąć czułej struny. Ale reakcja Laury była fantastyczna.

Przede wszystkim podziękowała darczyńcom, całej społeczności gminy Medyka za pomoc, lekarzom, personelowi medycznemu Śląskiego Centrum Chorób Serca, Płuc i Naczyń. Najbardziej jednak wzruszający okazał się apel Laury do osób znajdujących się w podobnej sytuacji jak ona: nigdy się nie poddawajcie, będzie lepiej!

Lauro, na pewno będzie lepiej. Wierzę, że moje pierwsze skojarzenie okaże się prorocze i po wyjściu ze szpitala i niezbędnej rekonwalescencji rozpoczniesz wspaniałą przygodę realizowania życiowych planów i marzeń. W ubiegłym tygodniu w podprzemyskich Nizinach wolontariusze zbierali pieniądze dla dzieci chorych na mukowiscydozę, w tym także dla Laury.

Miniony tydzień przyniósł jeszcze jedną niesamowitą historię. W Lubaczowie doszło do przeszczepu nerki. Dawcą i biorcą było rodzeństwo. O tym niezwykłym wydarzeniu też piszemy w dzisiejszym wydaniu. Zachęcam do lektury.

W rozmowach z ludźmi działającymi w różnego typu organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach charytatywnych czasem pojawiają się tony zmęczenia, rozczarowania, zwątpienia w sens działań. Najczęściej są efektem zmagania się z biurokracją. Takie historie jak Laury rozwiewają wszelkie wątpliwości.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
xxx 81.161.192.176 21.08.2019

Żyj 100 lat w zdrowiu 

user
Beti 84.145.181.91 28.08.2019

Zdrówka ????

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium