Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Przemyśl
Stonka czy dobrodziejstwo?
Nie ma chyba dnia, żeby obok parkingu na placu Rybim nie zatrzymał się chociaż jeden wycieczkowy autokar, a bywa też, że ciśnie się tam aż pięć autokarów. Z każdego wysypuje się kilkadziesiąt osób, na które czeka już przewodnik i zaczyna się zwiedzanie miasta. Rynek, starówka, obowiązkowe zdjęcie z figurą Szwejka, któryś z kościołów, katedra, zamek.
Grupa turystów. Zdjęcie ilustracyjne.

Potem, w ramach czasu wolnego, Kazimierzowska, która zaczyna słynąć z lodów w kilkudziesięciu smakach. Sezon turystyczny w pełni. – Patrz pan – mówi rodowity przemyślanin do znajomego. – Znowu przyjechała stonka. Zadepczą nam Przemyśl na amen i będziemy mieli jak w Krakowie, gdzie człowiek nie może spokojnie przejść przez Rynek.

Tymczasem w ratuszu łamią sobie głowy, co by tu zrobić, żeby do miasta przyjeżdżało jeszcze więcej turystów. Prezydent reklamuje film promujący Przemyśl, podlegli mu urzędnicy szukają recepty na rozwój turystyki w innych miastach, bo zaszczytny tytuł Pomnika Historii, jaki otrzymał przemyski zespół staromiejski, to trochę za mało.

Ciekawi mnie, czy ktoś zadał sobie trud i zapytał odwiedzających miasto turystów o to, co – ich zdaniem – można by było ulepszyć i usprawnić, żeby ich pobyt nad Sanem był naprawdę niezapomniany. A może porozmawiać z przewodnikami, którzy zelówki zdarli, oprowadzając grupy wycieczkowe. Oni też mogą coś doradzić. Radzę tylko nie pytać kierowców autokarów, którzy klną, kiedy przyjdzie im się przeciskać przez Ratuszową, a potem z trudem manewrować, żeby wycieczka mogła wysiąść przy placu Rybim.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.52.157 20.07.2019

Problem lezy w tym by turyste zatrzymać w naszym mieście trochę dłużej niż na trzy godziny z przerwa na lody.

user
no własnie 185.18.133.88 21.07.2019

a gdzie mają zjeść?przenocować sie ? chyba nie w "bosko"

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium