Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Region
Saturator
Kiedy robi się cieplej, myślę o saturatorze. Wózek na kółkach z podłączoną butlą z gazem. Pompka do soku, spłuczka do szklanki. Doraźna produkcja wody sodowej. Szklanka czystej gazowanej za 50 gr, z sokiem – za złotówkę. Ta przenośna fabryczka wody gazowanej to miniona epoka. PRL. Kiedy wracało się wtedy znad Sanu do domu, taka szklanka wody była zbawieniem. Saturator stał wtedy na placu Na Bramie. Pomiędzy cukierenką z lodami a zadymioną mordownią z piwem.
San był czysty jak łza, a kąpiele zaczynały się już w maju. Śmiałkowie zanurzali się nawet w marcu. Spacer brzegiem Sanu w oldskulowych slipkach oraz skoki na główkę stanowiły nieodłączny element rekreacyjny. Latem trudno było znaleźć wolne miejsce, by rozłożyć koc. Obecnie San nie jest już tak czysty. Miejsc do rozłożenia koca w bród. Nie ma chętnych. Zmieniły się preferencje. 
Wszystko się zmieniło. Nie ma saturatorów, bo wodę gazowaną można kupić w każdym sklepie. W Sanie mało kto się zanurza. Ludzie latają i jeżdżą, gdzie się da. Świat się otworzył. Polska się podzieliła. Na biedną i bogatą, lepszą i gorszą. Linii podziału jest wiele. Zderzenie obecnej rzeczywistości z epoką saturatorów działa otrzeźwiająco. Magowie polityki, celebryci i piłkarze stanowią obecnie źródło natchnienia dla wielu umysłów. 

Współczynnik zawartości człowieka w człowieku nie jest już tak znaczący. Kręci się to wszystko w kółko. Ludzie marzyli o kapitalizmie, a teraz narzekają na ten wynalazek. Demokracja uwalnia swoje demony i wroga szukamy już nie w systemie, ale wśród nas. Zapominamy często, że w czasach, kiedy na ulicach stały saturatory, w Legnicy stały wojska radzieckie, a o wolnych wyborach można było pomarzyć. Jedno w tym wszystkim się nie zmienia. Drzewa w maju są zielone jak zawsze, a ptaki koncertują bez opamiętania. 

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
dd 31.183.247.218 29.05.2015

Jestem ZA!! saturatory na ulice!!

user
szogun z bulem wD 104.11.93.179 29.05.2015

Zenujace....!

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium