Życie Podkarpackie nr 26/2020 Życie Podkarpackie nr 26/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 187/2020, Niedziela 5 lipca 2020 r., Karoliny i Antoniego
Opublikowano
Chcesz być tolerowany – toleruj innych
Jednym ze słów, które od kilkunastu już lat robi ogromną karierę jest „tolerancja”. Nie powinniśmy jej mylić z akceptacją. Z definicji swojej tolerancja jest bowiem poszanowaniem cudzych poglądów lub zachowań, mimo że się z nimi nie zgadzam. Akceptacja natomiast oznacza poparcie dla tych działań. Różnica jest zatem znacząca.

Dziś wokoło mówi się o tolerancji lub jej braku, o tym, że powinniśmy być tolerancyjni i że jako społeczeństwo nie jesteśmy. A ci, którzy tej tolerancji od innych wymagają, tak naprawdę chcą pełnego poparcia, a więc akceptacji. Takie oczekiwanie wyklucza jednak wolność, a więc i tolerancję.

Z wieloma rzeczami się nie zgadzam, wiele poglądów jest sprzecznych z moimi. Nie akceptuję ich, ale toleruję, a osoby o odmiennym zdaniu szanuję. Dla mnie to naturalne i oczywiste. Wolność pozwala mi na to, że mogę wyrażać swoje zdanie, manifestować je i przytaczać swoje argumenty. Oczywiście ze wspomnianym już szacunkiem.
Niestety coraz częściej zapomina się, że chcąc być tolerowanym, sami też powinniśmy tolerować innych. W przeciwnym wypadku nie ma mowy o wolności i tolerancji, ale o autorytaryzmie.

Brakuje szacunku i tolerancji w dyskusjach i debatach publicznych, w mediach społecznościowych, a nawet w gronie rodziny i znajomych. Byle „moje” na wierzchu. A przecież na tym tolerancja polega, że choć się z tobą nie zgadzam, to zachowuję wobec ciebie i twojej opinii estymę.

W tym zafiksownaiu na punkcie własnego „ja” pozwalamy sobie na coraz więcej. W imię niby tolerancji niszczone i wyśmiewane są chociażby symbole religijne (patrz: Marsz Równości w Gdańsku, a wcześniej obraz Maryi z tęczą). A szacunek dla wiary drugiego człowieka – nawet jeśli uważamy ją za bezsensowną – jest podstawą porozumienia. Jak można zatem oczekiwać tolerancji od innych, jeśli samemu się jej nie okazuje?

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
hasler 157.25.108.96 29.05.2019

user
Omanut 5.173.49.11 30.05.2019
Że niby aureola z tęczy jest obraźliwa? Nie przeginajcie. 
nr 26/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium