Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Reguły gry w polityce są bezwzględne, ale czy muszą takie być?
Kilka tygodni temu zaskoczyła mnie informacja o decyzji radnych miejskich z Krakowa. Gdzie Rzym, gdzie Krym – pomyślałem najpierw, więc dałem sobie spokój. Ale jako że podział sympatii politycznych w naszym kraju jest ponadregionalny, decyzja rajców znad Wisły o nieprzyznaniu Agnieszce Radwańskiej honorowego obywatelstwa Krakowa wymaga kilku zdań komentarza, nawet z naszej podkarpackiej perspektywy.

Od ładnych kilku lat zastanawiałem się, dlaczego najwybitniejsza przedstawicielka polskiego tenisa ziemnego ma pod górkę w rodzinnym mieście. Baczni obserwatorzy małopolskiej sceny politycznej i samorządowej pewnie tę wiedzę posiadali, a okazało się, że jak w przypadku większości spraw w naszym kraju, klucz jest polityczny. Radwańska i jej bliscy popierają obecnie rządzącą ekipę.

Chociaż jako żywo ani razu nie słyszałem publicznych deklaracji politycznych tenisistki. Co „gorsza”, popierała także marsze smoleńskie. Też jej nie widziałem na ani jednym z nich. Być może baczni obserwatorzy widzieli, ale – szczerzę mówiąc – mało mnie to interesuje, ponieważ nie w tym upatruję największego problemu.

Obecna opozycja przeczulona jest na punkcie podziału Polski na dwa plemiona, delikatnie mówiąc, mało się szanujące. Szlachetne przeczulenie, ale krakowscy rajcy, a rządzi miastem koalicja nieprzychylna PiS, nie wykorzystali jednej, pewnie z nielicznych okazji, aby udowodnić, że można się wzbić ponad podziały polityczne, wykazać się dokładnie tym, czego się wymaga od drugiej strony: szlachetnością, otwartością, tolerancją, szacunkiem dla osiągnięć drugiej osoby, nawet jeżeli nie zgadzamy się z jej poglądami. Interes polityczny wziął górę, a próby tłumaczenia negatywnej decyzji młodym wiekiem Agnieszki Radwańskiej, czy stosunkowo małą wagą jej wkładu w historię Krakowa brzmią po porostu śmiesznie.

Reguły gry w polityce są bezwzględne, ale czy muszą? Dlaczego cenę tej bezwzględności muszą płacić osoby niezajmujące się czynnie polityką? Radwańska w ramach obowiązującego prawa może mieć poglądy, jakie chce. Nie sadzę, chociaż chciałbym się mylić, abyśmy szybko doczekali się sportsmenki tego formatu. Pani Agnieszka dostarczała fanom tenisa przez długie lata wspaniałych, niezapomnianych wzruszeń. Honorowe obywatelstwo bez żadnej łaski jej się należało. Ale ten małopolski pociąg już odjechał. A szkoda.         

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 89.68.175.84 08.05.2019

"...Co „gorsza”, popierała także marsze smoleńskie... ale – szczerzę mówiąc – mało mnie to interesuje..."

To źle panie redaktorze, że nie interesuje.

Robienie sobie przez jakąś partię, z naszych pieniędzy, comiesięcznego cyrku "na grobach zmarłych tragicznie" wycieczkowiczów - winno być napiętnowane i "wdeptane w ziemię" przez niezależnych dziennikarzy a nie "nie interesuje mnie to"".

"...Obecna opozycja przeczulona jest na punkcie podziału Polski na dwa plemiona...".

Dziwnie nieprawdziwe stwierdzenie pana redaktora. Niestety, tylko przeczulona ale po tych wszystkich (...tam gdzie stało zomo, mordy zdradzieckie...) itp. idiotyzmach wykrzykiwanych przez stetryczałego starca, dla każdego powinno być jasne, kto podzielił Polaków i dlaczego to pisobolszewickie dzielenie ludzi popiera kler wbrew chociażby naukom papieża. Nietrudno sobie wyobrazić ten jazgot gdyby role były odwrócone i np. Tusk wydzierał się w ten sposób na nich.


"...Reguły gry w polityce są bezwzględne, ale czy muszą?..." Reguły gry ustalają rządzący (poza okresami rewolucyjnymi) - proszę mieć do nich pretensje a nie do opozycji czy do poniewieranych na każdym kroku, radnych Krakowa mających inne poglądy. To nie wina radnych, że Krakowianie woleli ich wybrać niż nawiedzonych wyznawców sekty smoleńskiej. Reasumując - zdziwienia nie powinno być bez względu na oczywiste zasługi p. Agnieszki, chociaż decydując się na określoną opcję polityczną powinna się liczyć z konsekwencjami swojego kroku.

user
mk 91.193.208.83 15:27:37 09-05-2019

Co ty za brednie opowiadasz?. Pomyśl , to  nic nie kosztuje , gdyby to tak tobie ktoś blokował dojście  na groby twoich rodziców , jak to robiła szumowina lewacko - liberalna   przed  Wawelem  w Krakowie , to darłbyś mordę  na cały świat ,ze tak nie można . A można innym tak robić ? Co ? 

user
hasler 157.25.108.96 08.05.2019

Stop PISoBOLSZEWICKIEJ zarazie we wszelakiej jej formach he he.

user
,2 79.191.58.86 17:20:39 08-05-2019

a, ty swoje. poogladaj film na Reb podk. z obchodów3-go Maja , jedzie pan na rowerku i krecocy filmy zatrzymuje pana i pyta o konstytucje, pan płynnie wypowiada sie na temat co to jest konstytucja. Ale, ale  patrzac na tego pana widze ze to znajomy z wielu protestów (hahaha) czyli sami ze soba robia wywiady  i to jest zakłamanie przez tych co walcza o demokracje.

user
wp 195.116.41.26 08.05.2019

Wałęsa,Bartoszewski,Reagan,Bush,Thatcher to ci lepsi ,którzy już mogli zostać honorowymi obywatelami miasta Krakowa.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium