Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Region
Rock szok – o sukcesie wyborczym Kukiza
Wiele już napisano i powiedziano na temat wyborczego sukcesu Pawła Kukiza. Pominięto jednak jeden bardzo ważny aspekt tego zaskakującego wyczynu. To przecież wielkie zwycięstwo polskiego rocka. Nie muzyki symfonicznej, jazzowej, ludowej, etnicznej, sakralnej, wojskowej, czy disco-polo. Zwyciężył rock’n’roll. Czy ktoś chce, czy nie – takie są fakty. Ponad dwadzieścia procent głosów oddanych na znanego rockmana to twardy dowód w tej sprawie.
I nie jest tutaj istotne, czy głosujący na Kukiza wyborcy słuchają Jego muzyki i czy gustują w rockowych brzmieniach. Każdy przecież wie, że Pan Paweł to nie tylko „Piersi”, ale liczne występy solowe i w duetach, choćby z  Borysewiczem. Kukiz na scenie, z mikrofonem w ręce, zawsze czuł się jak ryba w wodzie. 
Mocny głos i szczere teksty robiły swoje. Tłum przy tym zawsze daje się porwać. To działa. Sam miałem okazję kilka razy wystąpić z kapelą rockową na zlotach motocyklowych, grając i śpiewając na świeżym powietrzu. Kiedy za plecami i przed grzmią decybele, ścielą się dymy i sypią iskry powstaje jedyna w swoim rodzaju ekstaza. Czuć zapach siarki. 

Harleyowcy w skórach z frędzlami, w podkutych butach i takie same podkute dziewczyny to porządna publika. Cwałuje to wszystko na klepisku bez opamiętania, podgrzewając muzyków i całą resztę. W takiej sytuacji milkną ptaki, a przyroda czeka cierpliwie, aż ten walec rockowy się przetoczy. Taka jest uroda tego zjawiska. Na scenie rockowej obowiązują surowe zasady. Słowa muszą być proste, ale szczere. Nie ma miejsca na jakieś podchody, zagadki, czy intrygi. Fałszu i obłudy tam nie uświadczysz, bo zostaniesz wygwizdany. Paweł Kukiz oznajmił, że nie poprze żadnego z kandydatów w drugiej turze. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa. Scena polityczna, to nie scena rockowa. Trochę inaczej się na niej gra.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 22.05.2015


nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium